Ewa neni nejlepší zpěvačka aneb chyby jejího zpěvu

4. srpna 2009 v 13:23 | farnynka |  Articles+interviews
Ewa sama říkala, že zpívá krkem a to je špatně. Před dvěma rokama začala chodit na hlasovou hygienu, protože se bála o svůj hlas (právem).
Když někdo zpívá krkem, znamená to, že má velkej tak na hlasivky a nezapojuje hlavovou rezonanci. Tón zpívaný krkem jde špatně zeslabit (Ewy charakteristický "kvíknutí" na konci dlouhejch tónu, př. na konci Něco nám přejte na Tichu). Ten, kdo zpívá s velkym tlakem na hlasivky, po dozpívání divně mluví a bolí ho hlasivky (letošní RGM ceny Óčka).
Při tlaku na hlasivky se hýbe ohryzek, skáče nahoru (↓ když Ewa začne zpívat, je to vidět).
Ewa má ale štěstí, že má "dobře stavěnej" krk a tahle chyba neni vidět, nebo se prostě ohryzek (skoro) nehejbe.
Navíc Ewa špatně dýchala, špatně používala bránici a špatně artikulovala. Př. í se vyslovuje, jako byste se do široka usmáli se skousnutejma zubama. Na DVD to Ewě její učitel zpěvu ukazuje o opravuje jí. Pak na koncertě při Jaký to je je vidět, jak si Ewa po 1. refrénu, když zpívá "to často uslyšíííš", vzpomene uprostřed dlouhého tónu "-šíííš" na tuhle správnou artikulaci a z vyšpulenejch rtů udělá tenhle "úsměv".
Při špatném nádechu do hrudníku se zvedají ramena a nafukuje hrudník.
Ewa pořád neumí dobře pracovat s bránicí - neumí vibrato (umí dobře operní a muzikálový zpěvačky-zpívanej tón se pravidelně "houpe"). To se dělá bránicí.
Ewa se zlepšila: dokáže hlas (aspoň trochu) zeslabit, artikulace je lepší a celkově se Ewa pořád zlepšuje. Sice zpívá pěkně, má něco do sebe a TO z ní dělá hvězdu, ale její hlas to není. Musí se ještě hodně učit. Takže, když někdo říká, že Ewa je nejlepší zpěvačka, ať se nezmiňuje o hlasové technice. Jsem zvědavá, co nám Ewa v budoucnu předvede:) Mám jí moc ráda. Ale ona má oproti mě velkou výhodu: má učitele zpěvu. Můj největší problém je práve špatnej tlak na hlasivky:(
Snad se to jednou naučim a taky vám zazpívam:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Do you like Ewa?

Yes
No

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama