Jsou muzikanti inteligentnější?

27. srpna 2010 v 20:12 | farnynka |  About me
Jsou muzikanti inteligentnější? Odpověď vědců zní:

Ano!

Nebo aspoň mají předpoklady být:)
Proč tomu, teoreticky, tak je?

Muzikant při hře na nástroj zapojuje různá mozková centra na jednou.
Sluch - poslouchá sám sebe nebo ještě spoluhráče.
Podle toho, co slyší, mění svou vlastní hlasitost, rychlost, styl atd. Pozná přechod do jiné tóniny, nebo když někdo hraje "mimo".

Hmat - svého nástroje se logicky musí dotýkat. Muzikanti jsou většinou senzomotoričtější než ostatní. Potřebuje různou sílu, pohyb a směr, aby "se dotýkal" správně.

Logika - musí číst noty a vnímat všechny ostatní značky, které jeho hru korigují, př. předznamenání - musí myslet na to, že nota zvýšená nebo snížená předznamenáním (křížek, béčko, odrážka) je změněná po celou dobu trvání předznamenání (f s křížkem je fis, musím si pamatovat, že sice vidím f, ale musím hrát fis). Značky upravující dynamiku (slabě, středně silně atd..), repetice, cody atd...

Svaly - ty se zapojují podle druhu nástroje, jasné. Hráči na dechové nástroje si navíc pěkně procvičí plíce a břicho s bránicí. Jako klarinetistka to můžu potvrdit:) Navíc svaly si na určitou zátěž musí zvyknout a musí se "posilovat". Pěkně bolí pusa, když celé prázdniny nehrajete na klarinet:)

Cit - hráč není stroj. Zapojuje svůj cit, který do skladby dává. K tomu ještě v něm písničky různé city a pocity vyvolává. Jako když posloucháte rádio. Jedna písnička se vám líbí víc, druhá vám rozesmutní a zasní, třetí naštve atd...

Musíte se soustředit, kde v notách jste a co máte hrát, i když je někdy snadné myslet si na své věci a hrát automaticky. Většinou, když je píseň lehká nebo nudná, že se soustředit ani nepotřebujete.

K hudební praxi patří i hudební nauka. 

Hraní na nástroj je tudíž jeden velký tělocvik, i když zrovna nehrajete na bubny:). Neznamená to, že automaticky každý hudebník je druhý Einstein:) Jeho tělo a mozek ale nezahálí. Znám nějaké, kteří vypadají, jako by rozumu moc nepobrali:)))

Tohle všechno jsem si nevycucala z prstu. Četla jsem to v jednom časáku. Je to jenom zlomek a dost možná něco důležitého chybí.

Udělej si hudební testy!!! Zajímavá stránka:

http://tonometric.com/


U Rythm test mi vyšlo 72% správně - very good performance - velmi dobrý výkon. To je fajn:)

A co vy? Jste muzikanti? Hudební konzumenti nebo i producenti?:)))
Jak jste dopadli vy?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama