Upíři? Transylvánský prototyp v evolučním pojetí

10. srpna 2010 v 19:37 | farnynka |  About me
Upíři se v poslední době předmnožili. Vylezli z hrobek, aby nás okouzlovali svou lidskostí a potlačovanou dravostí (Twilight sága). Nevím, nevím, ale neměli by praví upíři na slunci shořet?

Neměli!

Podle pověstí upírům sluneční svit zase až tak nevadil. Prý horší pocity v nich budil dřevenný kůl.
Známé velmi silné účinky slunce a svatých "pomůcek", jakož i známý drákulovský zjev, zavedl až Bram Stoker.
Jeho Dracula vyšel roku 1897 v Anglii, v období jakéhosi upírského"boomu". Stal se upírskou "biblí" - tímto výrokem bych si pana Stoker proti poštavala, protože byl zarytý věřící. Snad i proto vtiskl svatým insigniím až takovou magickou moc.

Středověku "lovci" upírů ale opravdu postupovali ke zneškodnění upíra takovým drastickým způsobem, jaký uvádí ve své knize.

Největší "hony" na upíry byly na Balkáně. Nejen u nás v té době vrcholily "hony na čarodějnice". 
Krvesajem se mohl stát jak vrah či sebevrah, tak i zcela nevinný již tlející občan. Stačilo, když přes jeho hrob přeběhlo nějaké zvíře a další krvelačné monstrum bylo na světě. Pověrčivost lidí tehdy byla tedy opravdu a nepochybně hodně velká. Dost možné je i to, že těch nesvatých nemrtvých využívala církev proto, aby "nutila" lidi věřit v Boha. Myslím to takhle: Věříš v Boha? Jo? A bojíš se upírů? Máš pocit, že ti u vás ve vsi od nich hrozí nebezpečí? A neumíš si ještě pořádně vysvětlovat různé přírodní a tělesné jevy a věříš, že Bůh opravdu existuje? Věř něj a přidej se k nám! Pak si snáz pořídíš všechno, co potřebuješ pro svou ochranu.
A k tomu přidejte "vědění" o boží pomoci z hůry a církev má vyděláno.

Stejně mě fascinuje, že zmínky o tvorech sajících krev pochází již z prvních cilivizací (Babylon, Mezopotámie, Čína...) a to ze VŠECH! Je nemožné, aby se sešli dva příslušníci těchto rozdílních a úspěšných světů v té době někde na pivě a pokecali si o tom, že ve městě obchází v noci stvůra, co saje krev lidem či zvířatům. Info o těch potvorách si tenkrát předávat nemohly.


Tak kde se to vzalo????????????

Dovolím si upíry rozdělit do několika prototypů:
a) transylvánský prototyp - zakladatel: Bram Stoker
                                            ikona: hrabě Dracula, jeho bělostná pleť, dravčí rysy, na pohled ostré zuby, šlechtické způsoby a odívání, knír (fakt ho měl:)), rudé rty, nebeská krása, spaní v rakvi přes den doprovázené mrtvolným stavem, smrt kůlem, useknutím hlavy, česnek na rakev, do pusy i jako preventivní ochrana atd.... Stal se "kultem" a "výchozím bodem" všech moderních příběhů o upírech.

b) ala Buffy Summersová - divně pokřivený ksicht, zavedení kůlu až naivně jednoduché, rozklad okamžitý, nijak zvlášť výrazný ani zajímavý.

c) twilightovský prototyp - na sluníčku září, při silném úderu se drolí jako skála. Druh horniny - neznámý. Jinak dost emancipovaný a populární. Sžil se s dobou a to je mu přičteno k dobru, evoluci nezastavíš:), ale "pocuchává" zavedené tradiční představy o upírech. (Jinak proti němu celkem nic nemám, protože sága se mi libí.)

d) z podsvětí - ze sérií fimů Underworld; drží se typických upířích vlastností a zvyků, kloubí moderno s historií, kožené oblečky s korzetovými šaty. Nedorozumění s vlkodlaky (jinak tak pěkně vyvedenými, až jsou fakt hnusní:)) neodpovídá "skutečnosti" : vlkodlaci a upíři prý spolu nesoupeřili (ale už nevim, kde jsem to vzala:)), i když byli největší predátoři, v mezích mýtů, že:).

Dál dělit si nedovolím, protože si snad ani jiné nevybavuju:)

Četla jsem v jednom teenagerovském časáku dotaz zoufalé čtenářky: ,,Pomocte mi, CHCI SE STÁT UPÍREM!:) Ve svém lidském životě nejsem šťastná. Jak se stát upírem!? :))))

Upíři, i když neexistují, bohudík:), jsou zajímaví pro ty, kteří rádi fantazírují o možném i nemožném. A nemyslím tím jen čtenáře fantasy:) Každopádně není třeba bát se jich:). Je třeba bát se lidí, kteří si na ně hrají a kteří se za ně považují. To je snad to jediné magorské na tomto krásném mýtu.

A malá dávka humoru na konec:
Sajrajt
P. S.: Stojí za zhlédnutí celý:)))))

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 gigiblog1 gigiblog1 | Web | 10. srpna 2010 v 19:48 | Reagovat

super clanek :D

2 Čivava Čivava | Web | 10. srpna 2010 v 19:49 | Reagovat

ta parodie na stvímání je kravina, ale zasmál jsem se :D

3 Vampire Sisters Vampire Sisters | Web | 11. srpna 2010 v 13:40 | Reagovat

S většinou souhlasím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama