Říjen 2010

Benefiční koncert pro Linku Bezpečí 28.10.2010

30. října 2010 v 16:08 | marky-tánka |  Videos

BENEFIČNÍ KONCERT PRO LINKU BEZPEČÍ aneb Ewa má problém
28.10.2010, 21:00
ČT 1
Moderátor: Saša Rašilov
Hosté: Čechomor + Ewa - písnička Hej, gorale
Miro Žbirka + Ewa - Čo bolí, to prebolí
Nasty + Ewa - Nebojím se
Pavel Šporcl - nějaký písnička s Paganinim v názvu:), + Ewa - Déšť

Akustický koncert.
17letá Ewa je velmi "vhodná" pro pomoc pro Linku Bezpečí - bezplatnou poradnu pro děti i rodiče.

↓ ↓ ↓ Jestli tě něco trápí a potřebuješ radu, navštiv ↓ ↓ ↓


Nebojím se
Ewa ze začátku něco bouchá na bubny, zrovna se nevytáhla:), bubeník si může říkat skoro každej, koukam:) A beatboxer Nasty si taky vymejšlí, přesně po ní neopakuje, ale to je jedno:)
Jinak k Nebojím se: dynamický, enrgický, stylový, světový:), dobrej nápad, provedení, zvuk, beat box a klávesy dohromady tady zní fakt bombově, moc se mi to líbí.Snad až na to Nastyho štěkání:))) 

Déšť
Mojí milovanou písničku jsem prostě musim dát:) Ewa jí tady podává dost citlivě, procítěně a jemně, ke konci vypadá dojatě a snad i že má slzy na krajíčku. Jak by ne, když zpívá svou autorskou písničku s houslovým virtuózem. Písničku, která je o dětech v Africe a o pomoci a naději, kterou jim Ewa přeje. Zpívat tenhle "kousek" při takovéhle příležitosti dojemný prostě je...


Fantazijní představy kterékoli hlavy:))

18. října 2010 v 17:13 | marky-tánka |  About me
Fantasy, to je jasný, to je žánr, kterej si zakládá na tom, co všechno je schopná vymyslet vaše fantazie. Vymyšlené postavy, tvorové a prostředí jsou za hranicemi možností reality a mají co dočinění s nadpřirozenem, magií, náboženstvím, mytologií, pověrami a tak dále bla bla bla:).
Člověk si to nedokáže pořádně představit jako součást svého běžného života (např.: asi těžko si představim ducha stojícího v koupelně, kterej mě zaujatě sleduje, když se sprchuju:), nebo: nikdo mi nesežere výmluvu na otázku učitele, proč nemam domácí úkol, že mi sešit někam schoval domácí skřítek:))

Fantasy knížky a filmy jsou takové "koření" pro lidskou představivost.

Já osobně mám nejradši upíry a vlkodlaky, s tim si vystačim:) Jako vlkodlak je to první, co si představim ve tmě (ach, ty Psí vojáci:)), a pak ty představy rychle zahánim:), ale abych si myslela, že když usnu na palouku, tak kolem mě budou běhat víly:) nebo že při procházce lesem potkam jednorožce:), to už je trošku fantasmagorický i na mě:) Co nemam ráda jinde než v Pánu Prstenů, jsou Elfové.

Poznamenaná krásnejma ruskejma pohádkama z knížky Krása nesmírná, ze který mi vždycky četla babi, a českejma, nepohrdnu pohádkama (kromě některejch americkejch), což by se vlastně taky dalo zařadit mezi fantasy.

Čest FANTASY:)


Farna: Můj životní cíl je věrný manžel, tři děti a pes!

17. října 2010 v 13:48 | marky-tánka |  Articles+interviews
Ewa Farna: Chci věrného manžela, tři děti a psa. To je můj životní cíl
První desku vydala ve dvanácti letech a okamžitě se setkala se závistí. "Celé dny jsem tehdy probrečela, teď už to ale zvládám," říká sedmnáctiletá Ewa Farna, která žije ve Vendryni nedaleko Třince a je polské národnosti. V letošní anketě Český slavík skončila třetí a akademici při udělování Andělů ji dokonce vyhlásili zpěvačkou roku

Vzpomenete si na své první vystoupení?
Poprvé na veřejnosti jsem zpívala ve třinácti u nás v Třinci. Bylo to krátce po tom, co jsem vyhrála kategorii Objev roku v anketě Český slavík, takže už bylo co napsat na plakát. Byla to zkouška, jestli zvládnu koncert, který trval hodinu a půl, jestli to udýchám a odmoderuji. Ale bylo to super!

Přitom jste byla puberťačka, samá ruka, samá noha, nejspíš i nějaké pupínky na obličeji!

Tak ty mám pořád. Nestydím se za svůj věk, užívám si to. Za rok už budu dospělá, budu mít odpovědnost, začnu řídit auto. Skončí mi dětství, to je příšerné, ale na druhou stranu se raduji, že ještě nemám vrásky, ale beďary. (smích)

Tak na kterou barvu má dnes náladu?

.:více v článku:.

Český slavík Mattoni 2010 - podpořte své oblíbence!

16. října 2010 v 10:50 | marky-tánka |  NEWS
Anketa Český slavík Mattoni 2010 po roce znovu rozjela své hlasování.

OD 7.10. - 21.11.2010

Podle mě je tohle spolu s Anděly nejsmysluplnější česká hudební anketa. Baví mě se jí zúčastňovat, i když do ní budu hlasovat asi potřetí a i když v podstatě o nic nejde:).

Cena hlasovací SMS je 6 Kč a to nikoho nezabije.

Možná si někdo vzpomene na reklamy na Slavíka před rokem, ve kterých si zahrál pan Gott:))

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Jen tak pro přehled: VÝSLEDKY PRO MINULÝ ROK

Zpěvačka: 
Jméno
Body
Rok 2009
1.
Bílá Lucie
41 791
1.
2.
Vondráčková Lucie
38 010
2.
3.
Farna Ewa
16 204
3.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Zpěvák:
Pořadí
Jméno
Body
Rok 2009
1.
Gott Karel
46 122
1.
2.
Kolář Petr
21 965
2.
3.
Landa Daniel
11 304
3.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Skupina:
Pořadí
Jméno
Body
Rok 2009
1.
Kabát
30 007
1.
2.
Chinaski
20 051
2.
3.
Divokej Bill
12 701
3.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Objev roku 2009: Martin Chodúr
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Slavíci bez hranic:
Pořadí
Jméno
Body
1.</>
NO NAME
12 537
2.</>
ELÁN
9 621
3.</>
HABERA PAVOL
6 909
------------------------------------------------------------------------------------------------
Skokan roku:
kategorie zpěváci - Vojtěch Dyk
kategorie zpěvačky - Marta Jandová
kategorie skupiny - Nightwork
------------------------------------------------------------------------------------------------

Já budu hlasovat pro Ewu, Báru Zemanovou, Martu Kubišovou,
Landu, Xindla X, Chodúra.
Kapelu Krucipüsk, Škwor a Toxique.
Uvidíme, jak to dopadne.

Na slavnostním večeru 27. listopadu ve Státní opeře Praha budou v přímém přenosu televize NOVA předány ceny v kategoriích zpěvák, zpěvačka a hudební skupina. Dále budou oceněni vítězové kategorií Absolutní slavík, Slavíci bez hranic - nejpopulárnější slovenský interpret v České republice, Objev roku a Skokan roku.

Ewa ve Snídani s Novou

16. října 2010 v 10:21 | marky-tánka |  Videos
ewafarna-star.blog.cz
7.10.2010
(čtvrtek?) 
TV Nova - Snídaně s Novou                                          

Ewa v rozhovoru mluví o své nominaci na ceny MTV (české verze MTV, jestli to správně chápu), proč si myslí, že nominovali zrovna ji, o tom, koho tipuje na jejich výherce. Ewa si na 20minutové vystoupení připravuje program, který by to "rozjel" s největších hitů a písniček z desky Virtuální. Celý tenhle humbuk se koná 14.10. v SaSaZu.

Ewa teď pilně pracuje na své kariéře - připravuje polskou verzi desky Virtuální s (pravděpodobným) názvem EWAkuacja,
- koncertuje po Polsku a ČR,
- připravuje vánoční turné se skupinou Čechomor (jeden z koncertů - 18.12.2010 - Národní divadlo)

Hlasovat pro Ewu a jiné své oblíbence můžete na mtv.cz.Kajínkova Samota

11. října 2010 v 19:36 | marky-tánka |  About me
Vyprodané kino, sobota večer.
[kájínek]
Proč to tak vlastně vyslovujem?

Film se mi líbil fakt hodně. Nemluvě o tématu, je technicky úplně perfektní. Je vidět, že neni odfláklej. Krásnej střih, hudba, kamera, scénář, i když námět se "krásný" nazvat nedá:). Zajímalo by mě, kde je vlastně pravda. Já jsem zástáncem toho názoru, že tohle Kajínek neudělal nebo že přinejmenším v tom neni sám. Že to je bouda a zmanipulované. Tohle je jedna z národních záhad. Myslim, že pravda nikdy nevyjde najevo.

"Krásně" vyjádřená kriminalita tehdejší šedivé doby, kdy lidi hnaný dojmem "můžu si dělat co chci" dělali činy alá západ, jaksi "nepřípustnější" za totality, a nějak jim to zůstalo... Tím nechci říct, že teď máme kolem hlavě svatozáře nebo že je všechno dovoleno a opomíjeno! Násilí je hnus.

Kamil Střihavka ze začátku svým "bručením" mi staví chlupy na zádech. Krásnej text, charismatická písnička i zvuk. Kombinace zdánlivě neslučitelných akordů. Líbí se mi, že text nemluví o ničem konkrétním a nechává volný prostor aplikovat si písničku i na jiné situace než jen na vězení a trest.


Honič na pláži

11. října 2010 v 19:20 | marky-tánka |  About me
K mýmu článku o Facebooku přibyl komentář s odkazem na facelol.cz, tak jsem tam schválně jukla, što to e zač. A je tam k nalezení i tohle video.

Jestli to tak potřebuje/chce, tak ať si koupí pár péček a pěkně v pohodlí domova si udělá dobře. Takhle na veřejnosti to je nechutný (a pro někoho i zábavička hodná natočení:)). Když neudrží svůj chtíč na uzdě, ať na pláž s polonahejma holkama neleze. Nebylo by mi příjemný při slunění mít za zády neznámý nadržený hovado s nulou sebekontroly.


Můj soused Hřbiťák

11. října 2010 v 19:04 | marky-tánka |  About me
Sice se nevim, jestli se pro tohle ↓↓↓ najde nějaký čtenář, ale chce se mi smolit větičky, tak prostě píšu.

Dostala jsem hopík. Krásně duhový uvnitř a hned jsem ho musela vyzkoušet. Pinkala jsem ho na dvoře o chodník a ve svým nadšení jsem ho odrazila tak silně, že nabral výšku a překonal rekordy všech mých dosavadních hopíků: skočil přes zídku na sousední hřbitov.

Naříkala jsem, že ho chci zpátky. Babi mě tam ale nechtěla nechat jít samotnou. Lákalo mě to tam, protože hřbitov, sousedící s naším dvorem, mi byl zapovězenej. Šly jsme tam spolu, ale už nevim, jestli se míčíček našel.

Hřbitov, teda aspoň ten "náš", býval pro mě takovou džunglí, pralesem a úkrytem, kam přes hustou zeleň v létě neprosvitlo slunce. Ovšem až když jsem vyrostla. Ve své "malosti" mi bylo zakázáno tam chodit. Kolik tam na mě číhalo nebezpečí! Padající trouchnivějící tašky ze střechy. Zmije. Nic z toho nebylo vymyšlený.
Když mi bylo 11, začly průzkumy a já si to tam zamilovala.
Před pěti lety se hřbitova s kostelem ujalo občanský sdružení a označilo tamní flóru za neprůstupný porost (projít se dalo krásně:)) a vstup do věže i na hřbitov uzavřelo. Dřív jsme tam trávily spoustu času.

Občas jsem měla pocit, že tam nemam být. Že mě něco vyhání.

Párkrát, když jsem se rozvalila na zídce, tak jsem měla nepříjemnej pocit, že tam dneska nemam, nesmim bejt. Něco mě vyhánělo (i když teď nedokážu říct, jestli to bylo divný počasí nebo moje nálada:)). Bylo mi tam prostě nepříjemně.

Nesnášim vandali, který pro prachy nebo hůř, kvůli blbosti, ničí náhrobky a "hřbitovní" příslušenství. Jsou to hovada, který si neváží života a ta smrt k němu prostě patří. Jim by se taky nelíbilo najít hrob svých prarodičů rozkopanej (pokud by jim to nebylo jedno).
Mě by něco drželo ruku, tak jako mi to ucpává pusu, abych nerušila to posvátný ticho. A navíc bych se bála, že se stane něco děsivýho, sotva se o něco "protiprávního" na hřbitově pokusim. Ne že bych věřila, že "duchové" jsou všudypřítomní, ale představa, že mají ubikaci na hřbitově, neni úplně mimo mísu:).

...Na dušičky pozor dejte...

Dušičky se slaví snad po celém světě po různými názvy. Loučení se s mrtvými v chladném vzduchu a spadaném listí má prostě záhrobní atmosféru. Je hezké vzpomenout na zemřelé vyzdobením hrobu a zapálením svíčky. Nic jinýho už pro ně udělat nemůžeme a nezabije nás to, ne? I když jim už to je jedno...

Nelíbí se mi americký hřbitovy typu trávníku s jednoduchými náhrobky a silnicí uprostřed. Nepřijde mi to dost "vhodné", i když základ to má stejný: kříž nebo hrob jako symbol, že tu někdo odpočívá v pokoji a že se na něj nezapomnělo.

Nevim, jestli bych se radši "obrátila v popel" nebo tlela v zemi.
To je mi pěkné přemýšlení.

Vzpomínáme
:)

Zpívající transvestita a nahá černoška na ulici

6. října 2010 v 18:00 | farnynka |  About me
Ty vole, co k tomu říct?:)
Jako někoho takovýho jsem ještě neviděla:) Jestli to správně chápu, tak napodobuje zpěvačku Celiu Cruz, která zemřela v roce 2003. 
Je ale trapný, jak se všude objevuje čím dál tím víc nahoty, která to má prodat.


Pod zimou, před zimou...

5. října 2010 v 19:03 | farnynka |  About me
Mlha skrývá kopce na horizontu a vrcholky stromů jako padlý mrak. Snižuje viditelnost o kilometry. Listy se krčí pod tíhou chladného vzduchu a ubývá jim sil. Jejich pouto s rodnou kůrou slábne. Zelená přiškrcená žloutne a rezaví v molekulách lezavé vlhkosti. Odumírající listí se postupně loučí jako páry trousící se z končící oslavy. Padají. Políbil je podzim...

Tráva a květiny slábnou ve vysílených kolenou. Tolik energie a krásy v nich proudilo v uplynulých měsících a teď jsou spát. Zývají, až jim z toho odpadávají poslední známky života.

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Ale její odlet dělá podzim...

Ticho v lesích. Ticho v parcích, zahradách a polích. Dráty neověšují už ani špačci. A žádná lezoucí ani létající havěť. Všechno si stele ve vlhnoucí kůře, zemi a pod tíživými kameny. Nebem táhnou hejna emigrantů a z lesů se stahují sýkorky sondovat u krmítek.

Studená je mez a krvavějící křoviny nabízí červené šípky. Potok temně zurčí. Už nemá, čí nohy by sváděl do svých vod. Srny se za oponou z mlhy krmí odumírající travou a auta s kárami staví u silnic, aby jejich posádka sklidila zakázané ovoce.

Hrníček s čajem a teplý svetr, knížka do ruky a výhled z okna na tu uzavírající se krajinu.
Smutné je babí léto trávené v pokoji...