Ewa Farna má v sobě cosi nezemského, říká Tomáš Klus

20. května 2011 v 19:28 | marky-tánka |  Articles+interviews
Ewa Farna má v sobě cosi nezemského, říká Tomáš Klus
Jablonec nad Nisou - Totálně vyprodáno hlásí klub Na Rampě v Jablonci nad Nisou. Kterému šťastlivci se povedlo, aby lístky na jeho koncert šly tak na dračku? Mladému písničkáři Tomáši Klusovi. Vystoupí tu ve čtvrtek 19. května od 20 hodin. "Předprodej už je ukončen, omezený počet vstupenek bude k mání před koncertem u pokladny. Otevírá se v sedm hodin večer," řekla dramaturgyně Klubu Na Rampě Milena Bauerová. Jaký je tenhle mladý písničkář, který tolik chytil za srdce české fanynky? Co o sobě prozradil a co řekl o své nové lásce, Ewě Farne?
Tomáš Klus

Hvězda nové generace

Zpěvák, skladatel a zřejmě i budoucí herec Tomáš Klus se veze na vlně neskutečného zájmu diváků; zejména z dívčí části populace. Proč? Je milý, přirozený a na nic si nehraje. V posledních dvou letech mu hlavně všechno vychází.
Za své druhé album Hlavní uzávěr splínu má zlatou desku, koncerty bez problémů vyprodává, získal Anděla 2009 v kategorii Zpěvák roku, dvakrát předskakoval legendárnímu Joe Cockerovi, úspěšná byla i série koncertů se slovenskou zpěvačkou Janou Kirschner.
Dlužno však dodat, že jeho úspěch nestojí pouze na dívčí slabosti pro lepou chlapeckou tvář či náklonnosti sudiček, jež ho pochovaly na stříbrné lžičce. Klusova hudební tvorba snese i přísná měřítka odborné hudební kritiky a za všechno hovoří také muzikantské vzory, v jejichž šlépějích se tenhle stále ještě trochu mlíčňák s kytarou ubírá. Nepůsobí jako rychlokvašková superstar odkázaná na produkci mocných a neosobní repertoár.
Naopak - má všechny předpoklady k tomu, aby se stal hudebním mluvčím nové generace, která nosí v hlavě víc než jen seznam svého mobilního telefonu a virtuální piliny.
"K muzice jsem se dostal díky rodičům, velkým hudebním nadšencům. Vyrůstaljsem v prostředí festivalů a koncertů, především těch folkových. Dodnes mezi své největší oblíbence řadím Jaromíra Nohavicu, Karla Plíhala, Karla Kryla, Pavla Dobeše či kapelu Mňága & Žďorp," zavzpomínal zpívající kytarista.

Třinec za Prahu, sport za umění

Kvůli sportu přitom v raném věku vyměnil rodný Třinec za Prahu. Zde ho však velmi záhy začal vábit svět umění.
"Bylo mi patnáct šestnáct a najednou jsem byl odříznutý od celého svého dosavadního života. Potřeboval jsem všechen ten stesk a trápení ze sebe nějak dostat. Právě tehdy jsem se začal čím dál častěji obracet ke kytaře. Písničky jsem si doma skládal už předtím, ale až tehdy se ve mně objevila touha prezentovat je taky veřejně," vyznal se Tomáš Klus.
Příležitost, aby svůj sen naplnil, získal, když si mohl zahrát v baru, který patřil jednomu jeho kamarádovi.
"Zpočátku jsem vytvářel takovou živou hudební kulisu při obědech a večeřích. Probíhalo to tak, že jsem si na místě vymýšlel písničky ve svahilštině a patřičně "procítěně" je předkládal stolovníkům. A oni na to postupně začali reagovat.
Nejvtipnější bylo, když za mnou přišel jeden seriózně vypadající pán, poklepal mi na rameno a pochválil mě, že mám fakt povedené texty," glosuje.

Láska nezemská

Dnes už je tak pro něj psaní regulérních písniček ideální protiváha k divadlu, které vystudoval.
"Jsem v nich sám za sebe, na nic si nehraji, můžu být maximálně upřímný. Navíc mě baví to, jak si lidi v textech nacházejí svoje vlastní příběhy, které s tou mojí původní myšlenkou nemusí mít vůbec nic společného. Jak si do nich projektují sami sebe a svoje osudy. Většinou ale píšu, jak jsem jsem zamilovaný a jak je všechno kolem k ničemu (smích)," glosuje se smíchem, ale ve skutečnosti nepopírá, že v tomto případě možná jen tak napůl.
Neboť pokud přijde řeč na city, pak aby je ochránil, musí na tomto poli v současnosti vzdorovat českému bulváru. Ten si ho totiž spíše než jako šikovného muzikanta vyhlédl za možný zdroj pikantérií, když si Klus porozuměl s čerstvou vodou domácí ženské hudební scény, dnes ještě teprve sedmnáctiletou, ale neméně nadanou zpěvačkou a muzikantkou Ewou Farnou.
Zalíbení v sobě dvojice našla, když počátkem roku společně moderovala hudebnívýroční Ceny Anděl. Od té doby se řada paparazziů snaží oběma proniknout pod kůži. Dosud však naštěstí marně. A oba pevně doufají, že tak to také vydrží. "Chodíme spolu, ale víc neřeknu, je to moje soukromí," dodává pouze Farna, která je navíc již od svých útlých začátků pověstná na svůj věk až netypickou emoční inteligencí a vyzrálostí.
Diskrétní zůstává i Klus. Otevřeným je pouze, pokud má svojí partnerce složit poklonu. Ostatně nikdy netajil, že se mu sympatická brunetka líbila už před jejich sblížením, a tedy ještě před udělováním Andělů. Na otázku, zda se mu Farna líbí, tehdy odpověděl: "Nosí v sobě cosi nezemského, je proto snadné, aby nejenom utkvěla v paměti."

Na vlastní uši

Pokud se ale vrátíme nazpět k muzice, pak Tomáš Klus v současné době natáčí novou desku, která vyjde letos na podzim 2011. Momentálně tak se svými stávajícími písničkami objíždí koncertní štace, na nichž přesvědčuje, že jeho úspěch skutečně není náhodný. A o svém potenciálu se nepochybně pokusí přesvědčit i publikum v klubu Na Rampě a už nyní jen jasné, že nejenom to jablonecké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama