Bylo už řečeno a ukázáno vše?

24. prosince 2011 v 15:44 | marky-tánka |  About me
V neděli zesnul poslední československý a první a zároveň i druhý prezident český Václav Havel a včera jeho tělo bylo při státním pohřbu pochováno.

A těch dní mezi skonem a pohřbem využila média k tomu, aby nám všem pokud možno na všech kanálech a ve všech tištěných médiích připomněla jeho život.
Já si z jeho života pamatuju hlavně to, jak neradi ho naši viděli v televizi.
Pak fakt, že po revoluci propustil nevim kolik tisíc vězňů, z nichž ti, kteří seděli opravdu kvůli trestným činům a ne z politických důvodů, začali znovu konati své řemeslo, několikrát i to nejohavnější.
A pak i asi půl minutu z jeho jedné hry, která se mi nelíbíla, i když někteří by namítli, že ani neměla šanci mě zaujmout za tak krátkou chvilku. Absurdní drama prostě neni pro mě, za to pan Havel nemůže.

Jeho Odcházení bych celkem i ráda viděla, nedokážu si ho představit a může to být zajímavý.

Ale proč měnit vyjmenovaná slova po z? Jako mě je jedno, jestli se Ruzyně přejmenuje nebo ne, určitě se stejně změní názvy ulic v našich obcích a přiberou přízvisko "Havlova". A navíc mi to připomíná ty stovky ulic a jinčích objektů pojmenovaných po sovětských géniích v naší zemi, a Gottwaldov. Tohle Havel za potřebí spíš nemá, páč to připomíná doby minulé.

Byl to člověk pevný, s tuhým kořínkem, přemýšlivý, podle účasti osobností na jeho pohřbu i oblíbený ve světě (koukala jsem, kde všude ve světě se o naši malou zemičku a jejího exprezidenta vlastně zajímají, celkem překvapující a příjemné zjištění) slušný, klidný a chytrý, pár jeho hezkých mott jsem viděla za tenhle týden, moc se mi líbí tohle:

,,Sním o republice všestranně vzdělaných lidí,"

který visel u nás ve škole pod jeho obrazem z prezidentských dob.

Když jsem na seznamu.cz v neděli viděla zprávu, že zemřel, překvapilo mě, že to "už" přišlo, bylo to celkem nečekané, i když na tom byl zdravotně špatně. Měl do budoucna plány a nějak by mi nepřišlo, že by měl už odejít. Chvíli mě přepadl, první dva dny, zvláštní pocit, kdy si na někoho vzpomenete a vzpomínka a myšlenka na něj je prázdná, protože duše odešla. Bylo to svým způsobem dojemné i pro mě, "nehavlovce" a člověka středolevého politického vyznání. Jinak jeho smrt pro mě nic neznamenala, nikdy mě moc nezajímal a nevyhledávala jsem ho.

Včera večer ale jsem se těšila na pohádku Anděl Páně, vim, je to dětinský, ale rozčílila mě změna programu. Navíc na mě celý týden koukal z titulních stránek. A i dneska ráno o něm na ČT24 mluvili. A já říkam "dost, prosím". Je hodně lidí, kteří ho nemusí a těm vadil už dávno, nejen teď, když se o něm všude jedná.

Ano, zaslouží si sice určitou úctu, ale ne to, aby po jeho smrti média způsobila nevraživost v lidech vůči jeho osobě.

Tak prosím, nechte nám Vánoce "čisté" a bez smutku. Nechte Václava Havla už spát, pohřeb měl velkolepý a úcty mu bylo vzdáno hodně, jak se sluší a patří, jak si mnoho osob myslí. Lidi na něj budou vzpomínat, možná mu dnes popřejí tam nahoru veselé Vánoce, ale prosím, už ne. Dejte pokoj nám i jemu.

P.S.: Doufám, že se najdou tací, kteří mi budou nadávat za nedostatek úcty, ale věřte, že na "nehavlovce" jsou mé názory umírněné a slušné. Vím o horších. Děkuji za pochopení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LisBeth* LisBeth* | Web | 24. prosince 2011 v 15:55 | Reagovat

Já ti teda nadávat nebudu, protože jsem na tom zhruba stejně jako ty, jenom o něm nevím tolik :D Máš to ale hezky napsaný :D

2 Zuzka Zuzka | Web | 24. prosince 2011 v 19:51 | Reagovat

Já jsem se taky těšila na Anděl páně, celkem mě to zklamalo. A Havla lituju, protože ty média nu nedají poé smrti pokoj!

3 killcrazymiss killcrazymiss | Web | 24. prosince 2011 v 21:27 | Reagovat

Ano, ano... souhlasím, média to přehánějí. A pak ta úcta k němu, stejně tak jako "státní smutek", ztrácí původní smysl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama