Ne církevním restitucím!

5. února 2012 v 13:23 | marky-tánka |  About me
V poslední době se hodně mluví o navrácení majetku církvím, který jim byl zabaven po roce 1948. Jedná se o ca 55 miliardy (s inflací to bude skoro dvojnásobek) za následujících 50 let. Údajným hlavním důvodem je zbavení státu povinnosti vyplácet církvi ročně peníze. Já osobně vidím hlavní problém v neschopnosti obcí, které mají církevní majetek ve svém katastru, cokoliv s ním dělat.

Ale upřímně, nejde ani tak o ekonomický problém (celou tuhle restituci by určitě šlo zamést pod stůl a církívm nedat nikdy nic, nebo malý zlomek), ale o PROBLÉM IDEOLOGICKÝ. To, že pravice nemůže komunisty ani cítit, je známá věc. To, že se tam nad ně povyšuje a myslí si o sobě, že je lidsky a morálně lepší, také. Ale tato povýšenost dochází až do takových mezí, že kdykoliv se komunisté chtějí vyjádřit k důležitým věcem ve sněmovně, z koaličních stran se stává tlupa goril. Buší do lavic, bučí a co všechno. A ti "správní" tímto chováním a přístupem sami sebe podřazují na ještě nižší úroveň, než jakou přisuzují komunistům. Ten majetek se prostě musí vrátit, jinak to nejde.

Správně prohlásil Hašek, že na seniorech a postižených by koalice šetřila a církvím daruje miliardy, protože majetek fyzický je údajnš nadhodnocený.

Někde jsem četla, že církvi byl majetek zabaven už za Josefa II. (nebo I., pardon, plete se mi to), že byl dán do "fondů" a církve se o něj jen starali. I v roce 1919 byl nějaký majetek církvi zabaven. Komunisti to prý jen "dotáhli k dokonalosti". Tím pádem jedna spisovatelka podá na tento zákon o církevních restitucích stížnost k Ústavnímu soudu, protože poškozuje stát.

Když už by to jinak nešlo, vrátila bych církvi jen zlomek a nějak to právně zaonačila, aby se něco převedlo na obce. Nebo bych dala církvi všechno, co se navrhuje, ale s podmínkou, že do 5 let musí začít polnosti a lesy obhospodařovat, budovy opravovat nebo jinak využívat, případně prodat. Prostě aby to neleželo ladem.

Nebo bych jim nedala nic. Jsem pro referendum. 70% občanů by tyto restituce nepodpořilo. Nesouhlasím s tím rozsahem. Zkrátka církve u nás nejsou tak důležitým orgánem, aby jim připadly tisíce hektarů pozemků a desítky miliardy na účty. V jednom z nejateičtějších států světa je to skoro výsměch. Myslete si o mě, co chcete. Prostě mi to neni jedno. HAUK.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama