Září 2012


Fotky Bitwa na glosy

14. září 2012 v 11:30 | marky-tánka |  GalleryEwa začíná mít manýry

14. září 2012 v 11:18 | marky-tánka |  Articles+interviews

Vybírá si hvězdy, po jejichž boku chce vystoupit, projekty, ve kterých se hodí ukázat a poučuje kameramany, jak by ji měli filmovat, aby vypadala dobře. Takové , jak se dozvěděl Fakt, dala producentům Bitwy na glosy Ewa Farna. Zpěvačka se cítí být vekou hvězdou a dává o sobě vědět týmu, který pracuje na show.


Řekněme, že není jen pěkná, ale i neobvykle talentovaná, a kariéra jí nepoškodila mozek. Farna tvrdila, že kromě popularity je obyčejnou náctiletkou. Bohužel, takové časy jsou již pryč.
Začíná si klást podmínky. Chce vystupovat toho samého dne, jako kluci z Afromental, ale jiný, než Jula. V rozhovorech, které dává, se nemůže objevit téma autonehody, kterou měla. Má také výhrady co do svého vzhledu. Stylistky programu mohou čerpat jedině z jí vybraných firem a projektantů - popisuje v rozhovoru s Faktem osoba, která pracuje pro produkci Bitwy na głosy.

Do toho Ewa žádá vhodné záběry, má být ukazovaná ze předu a z boku, protože ze zadu podle svého názoru vypadá tlustě a neatraktivně. Dřívější spolupráce s ní vypadala celkově jinak. Nikdo neočekával, že se tak změní - dodává informátor.

Což, nejspíš se Farna nakonec cítí být jak velká hvězda a rozhodla se všem ukázat drápky...

fakt.pl

Kulisy Bitwy na glosy

14. září 2012 v 10:43 | marky-tánka |  Videos

Ewa o svém oblečení v prvním kole Bitwy na glosy

14. září 2012 v 10:42 | marky-tánka |  Videos
Ewa a její tým v prvním kole dostaly nejvíc hlasů, čímž si vysloužily imunitu pro příští kolo.

Farna: Vylétám z hnízda (Blesk, 10.9.2012)

12. září 2012 v 13:30 | marky-tánka |  Articles+interviews
Ewa Farna vylétá z hnízda. Nastupuje na polskou univerzitu práv.

Ewa Farna po nehodě: Vylétám z hnízda!

Zpěvačka Ewa Farna (19) zažívá teď období, které by raději vymazala z paměti. Je jako vyměněná, nesměje se, nevtipkuje a o autonehodě, která se stala cestou z maturitního večírku, mlčí. "Kdo to nezažil, nepochopí… Není to příjemné," říká zamyšleně.
Jak jste dnes přijela?

"Je mi jasné, kam tou otázkou míříte, ale o autě a nehodě se bavit nebudu."
Chápu vás, ale právě o tom se teď všude mluví…
"Zaplatila jsem pokutu 35 tisíc, sebrali mi řidičák a je to pro mě uzavřená záležitost. Mám před sebou jiné věci."
Myslíte vysokoškolská studia?
"Ano, na konci října nastupuju na práva ve Varšavě, vylétám z hnízda a zatím netuším, co mě čeká. Bydlet budu s kamarádkami v jednom bytě, znám se s nimi už od střední školy."
Vyměníte tedy v životě nahrávací studia za soudní síň?
"Jsem důkazem toho, že zpívat můžete i bez konzervatoře, ale práva bez vzdělání prostě nedáte. Zajímám se o autorské právo, protože každý den vlastně přicházím do kontaktu se smlouvami."
Autorské právo… Už jste s tím měla nějaký problém?
"Ne, mám na to management, který se o vše stará. Ale je pravda, za mnou přišel jednou fanoušek a chtěl, abych se mu podepsala. Na poslední chvíli jsem si všimla, že je na papíře číslo nějakého bankovního konta."
Jak jste reagovala?
"Nepodepsala jsem se a než jsem se stačila zeptat, co to znamená, byl pryč. Od té doby podpisuji jen prázdné papíry nebo na ně něco kreslím."
Přitahujete takové týpky?
"Pár zvláštních lidí se kolem mě pohybuje. Každou sobotu třeba zazvoní zvonek a u prahu mi leží kytice růží s dopisem. Kdybych prý něco potřebovala, tak je mi ON k dispozici."
To zní romanticky…
"To ano, ale taky jsem dostala tašku, ve které bylo spodní prádlo s podvazky a klíče od bytu. To už tak romanticky nezní, co? Taky se pár fanoušků ubytovalo ve stanu před domem. S tím člověk nic nenadělá, ale asi každému by bylo nepříjemné kdyby lide nerespektovali vaše soukromí."
Jak na takové situace reagujete vy?
"Jakmile bych začala na něco takového reagovat, rozkřikne se to a bude to ještě horší. Takže s fanoušky se vždy rada potkám na koncertech, na srazech, na autogramiádách. Můj dum je ale i domovem mé rodiny a tam je to opravdu soukromá zóna. "

Ewa už je skoro rok sama, ale nikoho nehledá.
Mužská náruč, která by vás chránila tu není?
"Není. Jsem už skoro rok sama. Nikoho nehledám a ani nechci. Ale možná, teď když se Johnny Deep rozešel s Vanessou, tak bych si před ten jeho barák mohla postavit stan a počkat si na něj." (usmívá se)
Můžete si vůbec najít kamarády a přítele aniž byste měla podezření, že vás chtějí jen využít?
"Není to snadné. Mam několik z dětství, že školy i kapel. Chlapy na ulici taky neoslovuji a seznámit se s někým? To si neumím představit, musí to jít přirozenou cestou."
V kapele máte jen samé chlapy…
"Jo, ženskou bych tam nesnesla. Jednou s námi jela na turné klávesistka, ta byla zlata, ale mam to proste jinak. Potřebuji být na pódiu a mít za sebou ten mužský background."
Hádáte se v kapele?
"Ne, skoro vůbec. Známe se téměř dokonale, víme o sobě snad vše. Trávíme spolu tolik času, že se divím, že netrpíme ani ponorkou. A že by po čtrnácti hodinách denně v dodávce na koncert do Polska klidně přijít mohlo."
V Polsku vystupujete hodně často. Je mezi Poláky a Čechy nějaký výrazný rozdíl?
"Na koncertech jsou Poláci živelnější. Jdou se podívat na někoho koho znají, nebo o něm četli, a jsou nadšení. U nás je to spíš - Tak se ukaž, holčičko! Na druhou stranu oni zase řeší maličkosti a hlouposti. Třeba proč mám na sobě zrovna tohle tričko a jsou schopni se o tom bavit měsíce. Co se týče práce, vypadá to tam trochu jinak, což samozřejmě souvisí s rozpočtem, který mají k dispozici. Focení třeba trvá celý den, tři dny se řeší styling, oblečení se šije přímo na mně. Fotila jsem nedávno titulní stranu jednoho časopisu, který má domovskou základnu v Londýně, a ve studiu seděl šéfredaktor, redaktor, fotograf, a dokonce přijel i zástupe šéfredaktora z Británie a hlídal to."
Takže jste byla za hvězdu?
"To si nemyslím. (usmívá se). Ale věřte mi, že jsem docela ráda, když přijedu sem a focení je za hodinu hotové a bez zbytečných průtahů. Mám totiž totální spánkový deficit. Spím tak tři hodiny denně, potřebuju to dohnat. Víte, že už jsem neměla dva roky dovolenou?"
Myslela jsem, že si ji můžete dopřát s klidem kdykoliv…
"Omyl! Na to není čas! Teď sedím nad texty a muzikou. Snažím se dělat na desce, která vyjde v češtině i polštině zároveň. Hledám textaře a zkouším i něco sama. Takže o dovolené si můžu nechat jen zdát. A jakmile nastoupím na školu, kde mám denní studium, budu mít definitivní utrum."

Bitwa na glosy - first part(9.9.2012)

9. září 2012 v 13:00 | marky-tánka |  Videos
Nie Przegap

Call me maybe

What a feeling

Ewa´s team

Ewa won the first part of Bitwa na glosy.

Bravo - 6.9.2012

6. září 2012 v 18:47 | marky-tánka |  Articles+interviews


Píše Marcus písně na nové album?

6. září 2012 v 18:29 | marky-tánka |  Articles+interviews

Gavriely, co ty na to? Exmilenci Tran a Farna na tajné schůzce!

Ewa Farna a Marcus Tran měli včera "rande"
Ewa Farna a Marcus Tran měli včera "rande"
Foto: hermina.cz


Zpěvačka a muzikant se před více než rokem již rozešli, přesto se oba stále scházejí. Bývalý páreček byl zachycen v pondělí v obchodním domě Kotva, jak spolu popíjejí. Marcusova o sedm let starší snoubenka Martina Gavriely mezitím zastávala roli hrdé maminky, jejíž děti se procházely po přehlídkovém mole. Věděla Martina o tajné schůzce svého partnera?
Dnes už bývalí milenci Ewa Farna (18) a Marcus Tran (26) si včera zašli na tajné kafíčko. Martina Gavriely (33), snoubenka Marcuse, se mezitím pyšnila svými potomky, kteří předváděli dětské oblečení. Co spolu expartneři mají?

Zřejmě ale šlo o schůzku ve vší počestnosti. Jak oba tvrdí, mají spolu stále hezký vztah, ale toto setkání spíše naznačovalo možnou spolupráci. Farna si totiž během "rande" nasadila sluchátka a nejspíš poslouchala Marcusovu tvorbu.

Zdá se ale, že Marcus chce spíše slyšet názor na svoji tvorbu své "kolegyně"Rozhovor - Instinkt 2012

6. září 2012 v 18:18 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna:

Hrdá Polka

Zpočátku to vypadalo na krátkodobou adolescentní hvězdičku pro děti. Dnes objíždí Ewa Farna rockové festivaly, chystá se na studia práv do Polska a připravuje novou desku.


Na konci září se stěhujete do Polska, kde bude od října studovat na Varšavské univerzitě práva. Budete mít čas koncertovat v České republice?

Jsem přihlášena k dennímu studiu, takže přestěhování do Varšavy je jediným řešením, ale to neznamená, že by Česko bylo bez Farné. Není přece podstatné, kde člověk studuje - když už lidé dokázali akceptovat, že jsem věřící a mé jméno se píše s dvojitým vé a krátkým a, tak předpokládám, že mi odpustí i studium v Polsku. Navíc tady budu i nadále koncertovat. I když je pravda, že přinejmenším tenhle podzim moc času mít nebudu - vedle školy mě totiž ještě čeká Bitwa na glosy (Válka o hlasy), což je jakási polská hudební soutěž, která zatím v Česku nemá ekvivalent. V programu vystupuje osm šestnáctičlenných týmů, z nichž každý pochází z jednoho regionu a reprezentuje ho někdo slavný. A tak se stalo, že já vedu tým ze Sosnowiece, což je město nedaleko hranic s Českou republikou.

A k čemu je vedete?

Nejdřív jsem si ho na základě několika televizních konkurzů postavila a teď s ním pracuji - jedná se o svým způsobem gospelový soubor, takže je třeba vedle zpěvu cvičit i práci v kolektivu... Pokud bychom vyhráli, získali bychom sto tisíc zlotých, což je asi šest set padesát tisíc korun, které by putovaly na konto nějaké charitativní organizace právě z vítězného regionu.

Co vás přimělo hlásit se zrovna ke studiu práv? Chcete rozumět autorským smlouvám?

Chtěla bych se věnovat autorskému právu nebo třeba právu v rámci národnostních menšin. Většina lidí si pod tímhle pojmem představí pouze přistěhovalce, třeba Ukrajince nebo Vietnamce, ale s Poláky je to jinak; podobně jako například se sudetskými Němci. Podle posledního sčítání obyvatel žije za Olzou, tedy na polsko-těšínském pomezí, přes pětatřicet tisíc Poláků. To není malé číslo! Nehledě na to, že oproti Rusům, Vietnamcům nebo Ukrajincům nejsou přistěhovalci. Jednoduchý příklad - moje babička se narodila v Rakousku-Uhersku, můj táta v Československu a já v České republice. A přitom všichni jsme polské národnosti! Proto tvrdím, že i když jsem na svět přišla v Česku, jsem Polka - chodila jsem do polské mateřské školky a posléze do polské základní a střední školy. A i když to tak nevypadá, tak mezi Čechy a Poláky na zdejším území existují určité problémy. Tak třeba taková drobnost - zákon praví, že pokud někde žije přes třicet procent příslušníků určité národnostní menšiny, tak má právo na dvojjazyčné nápisy. Což je přesně případ obce Vendryně, kde vás při příjezdu do vsi vítá nápis v češtině a polštině; akorát ten v mojí mateřštině je zastříkaný sprejem.

Proč si myslíte, že mají zrovna Češi a Poláci národnostní spory?

Neřekla bych, že je to obecný problém Čechů s Poláky a naopak - podle mého k těmto konfliktům dochází jen v místech, kde spolu obě národnosti žijí po celá staletí. Osobně jsem tyhle spory zažívala, když jsem dojížděla na střední školu do Českého Těšína. Češi, kteří se zde narodili, se buď přestěhovali, nebo jsou potomky polských předků, kteří se za svůj původ stydí, a proto ho popírají. Mnozí z nich se dnes nedomluví se svou babičkou, která hovoří polským nářečím - nikoli proto, že by nerozuměli, ale protože nechtějí. Oni přece nejsou žádní Poláci, ale asimilovaní Češi! Tím pádem jsou vůči svým polským krajanům, kteří se na rozdíl od nich ke své národnostti hlásí, silně agresivní. Stalo se mi třeba, že jsem jela s kamarádkou ze školy a bavily jsme se polským nářečím. A otočil se na nás nějaký odhadem sedmiletý kluk a povídá: "Nebavte se tady polsky - žijete v Česku, tak jste Češky a mluvte česky!" V jeho věku to nemohl mít ze své hlavy, to mu museli vštípit doma!

A co vštěpovali rodiče do hlavy vám?

Mě naši vedli k polskému patriotismu - jsem pyšná, že jsem Polka, i když žiji v jiné zemi. Tedy až dosud, teď budu víc času trávit v Polsku, takže se mi asi bude stýskat, protože já se nejlíp cítím ve Vendryni - je tam klid, mám tam rodinu, za okny nádherného baráku louka, na níž se pasou berani; to je úplně jiný svět než kterékoli město. A navíc do Prahy i do Varšavy to bylo z Vendryně stejně - čtyři sta kilometrů.

Farna: Since childhood to nowadays

6. září 2012 v 17:47 | marky-tánka |  Videos

Video z mezinárodního srazu fanoušků

6. září 2012 v 17:31 | marky-tánka |  Videos