Únor 2013

Malovala jsem ploty za guláš.

26. února 2013 v 14:47 | marky-tánka |  Articles+interviews


Ewa Farna: malowałam płoty za gulasz


dzisiaj, 11:35 PGR / Onet Onet

- Kiedyś malowałam płoty za gulasz - to nietypowe wyznanie padło z ust Ewy Farnej. Piosenkarka specjalnie na potrzeby kampanii MTV #mypolishdream opowiedziała o początkach swojej przygody ze śpiewaniem. Udzieliła także recepty na sukces w życiu osobistym i nie tylko.

Ewa Farna w kampanii MTV #mypolishdream (fot. materiały prasowe)

Kampania MTV #mypolishdream ma na celu pokazanie widzom stacji, że każda kariera ma niepozorny początek, a do wielkich rzeczy można dojść tylko za sprawą olbrzymiej determinacji. Bohaterami akcji są między innymi Radzimir Dębski, Łozo, Yuri Drabent, Maffasion i Local Heroes. Teraz przedsięwzięcie wsparła Ewa Farna.
Piosenkarka opowiedziała, że śpiewem zajęła się jako 12-latka. Wcześniej miała bardziej nietypowe zajęcia: - Kiedyś malowałam płoty za gulasz.

---- Malovala jsem ploty za guláš. Taková neobvyklé vyznání vypadlo z úst Ewy Farné. Zpěvačka pro kampaň mypolishdream povídala o začátcích se zpěvem. Dala tak recepty na úspěch ve své osobitém stylu.

Photos New York

26. února 2013 v 14:44 | marky-tánka |  Gallery
Fotka: Kasa, lans i wielki swiat:-D

Fotka: ;-)

Fotka: I love U, but I have to...

Fotka: Ta kreska za mna to Statua Wolnosci...

Fotka: <3 jak zywy!
Fotka: My LOVE..


Fotka: Lovely Alicia

Fotka: Already tommorow! SuperStar- do not miss it!;-)

Fotka: <3 The Phantom of the opera.

Fotka: Broadway!
Fotka: Po pieknym The Phantom of the opera na Broadway-u, Muzeum a w nim symbol tolerancji i zrozumienia, milosci i pokory, Boga i czystosci, dobroci i otworzenia sie na swiat. Tak sie ciesze, ze te dwie wielkie osobowosci ( nie tylko z wosku) stoja obok siebie;-)... Dobrej nocy ( dzien dobry) --------------------/------------- Po krasnem The Phantom of the opera na Broadway-i, Muzeum a v nem symbol tolerance a pochopeni, lasky a pokory, Boha a cistoty, dobra a otevreni se na svet. Jsem hrozne rada, ze tyhle dve velke osobnosti ( nejen voskove) stoji vedle sebe:-). Dobrou noc ( dobre rano)


Fotka: EWOody talking;-)

Fotka: Naprawde staralam sie mu wytlumaczyc... Fakt jsem se snazila mu to vysvetlit...

Fotka: American grill:-D

Fotka: "Dramat Farnej!!!".. Prawie jak w Wawie:-D:-D..

Fotka: Topic number 1 in NYC. No subway, no taxi, no flights:-)... It's gonna be interesting.
Fotka: "Nareszcie oficjalnie razem! Farna pokazala kochanka! Przystojny?" ------------------- "Konecne oficialne spolu! Farna ukazala milence! Pohledny?"

Fotka: Naprawde staralam sie mu wytlumaczyc... Fakt jsem se snazila mu to vysvetlit...

Fotka: I WAS LIKE....O M G

Fotka: Pierwsze minuty w NY, metro a tu..? Sami swoi;-).

Fotka: Now I know where I can find you... Let´s get to work!;-)

Fotka: U Was naprawde 5:35?! Dla mnie to zawsze bylo niezrozumiale.. Pozdrawiam!
Fotka: NY - we are yours!

Fotka: New York!! Are U ready for us?!:-D Farna and her bro are coming!!!!!

Fotka z facebooku

26. února 2013 v 14:37 | marky-tánka |  Gallery

Kampania - My Polish dream

26. února 2013 v 14:36 | marky-tánka |  Videos

Farna a video ze zákulisí

22. února 2013 v 12:59 | marky-tánka |  Videos

Ewo, dost! Tvoje chování jako porotkyně v pěvecké soutěži SuperStar je trapné! Přesně tak ho označili čtenáři Blesk.cz, kteří o tom hlasovali v naší anketě.

22. února 2013 v 12:57 | marky-tánka
Ewo, dost! Tvoje chování jako porotkyně v pěvecké soutěži SuperStar je trapné! Přesně tak ho označili čtenáři Blesk.cz, kteří o tom hlasovali v naší anketě.

Afektovaný tanec na stole, rádoby svádění soutěžících, trapné urážky, polévání vodou a pubertální výjevy. Přesně to předvádí zpěvačka Ewa Farna v SuperStar. I přes své mládí je už zkušená zpěvačka, takže takto nevystupuje na obrazovce jako soutěžící, ale jako porotce. A to je ten největší průšvih!

Přestaneme se dívat na SuperStar!

Diváci známé pěvecké soutěže už toho mají dost a na Facebooku dokonce vyhrožují, že pořad přestanou kvůli rozjařené Farné sledovat. "Apeluji na TV Nova a vedení, ať udělá se slečnou Ewou pořádek a trochu jí promluví do duše," napsala teprve patnáctiletá Ester na sociální síti. I ona má evidentně více rozumu, než o 4 roky starší Farná.

Čtenáři si myslí, že je trapná

Ve velké anketě Blesk.cz pouze 13,1 % čtenářů (2005 hlasů) označilo chování Farné jako vtipné. Pro majoritní zbytek, tedy 86,9 % našich čitatelů (13259 hlasů), je trapná. Tak co Ewo, nestačilo to už? Nebo jsou reakce diváků na sociálních sítích a pohoršení čtenářů Blesk.cz pro tebe pořád málo a předvedeš nám na televizní obrazovce ještě pořádné "tóčo" ?

Sebevědomý soutěžící sváděl v SuperStar Farnou: Tvůj projev je "přiteplený", setřeli ho Habera i Soukup

22. února 2013 v 12:56 | marky-tánka |  Articles+interviews

Sebevědomý soutěžící sváděl v SuperStar Farnou: Tvůj projev je "přiteplený", setřeli ho Habera i Soukup

16. února 2013 6:55
Pěvecká show SuperStar není jen o skvělých pěveckých výkonech, ale i o příšerných projevech některých naprosto nesoudných soutěžících, kteří by na zpěv měli dostávat zbrojní pas.
Porotci SuperStar Ewa Farna (19), Pavol Habera (50) a Ondřej Soukup (61) musí mít nervy ze železa, protože některé zvukové projevy by nerozdýchal ani hudbou nedotčený obyčejný smrtelník. Ne každý soutěžící však uzná, že zpívat neumí. U přísné poroty ale nemilosrdně narazí. Na nejzajímavější okamžiky dalšího dílu SuperStar se podívejte na našem videu.
Porota si například vychutnala sebevědomého mladíka Mária Bendíka. Talentovaný zpěvák, který se zajímá o módu a jeho přáním je zviditelnit se, dostal od poroty co proto.
A to i přesto, že se snažil uhranout svým pohledem porotkyni Ewu Farnou. Jeho projev nakonec zkritizovali Farna i Habera se Soukupem, kteří ho trefně nazvali "přitepleným". Jak to nakonec dopadlo, uvidíte už v neděli večer. ■

Farna v SuperStar: Geniální porotce, nebo průšvih roku?

22. února 2013 v 12:54 | marky-tánka |  Articles+interviews
Farna v SuperStar: Geniální porotce, nebo průšvih roku?

Farna v SuperStar: Geniální porotce, nebo průšvih roku?

18. února 2013 | Text: DJ Vlado | Foto: Produkce
Letošní ČeskoSlovenská SuperStar je v mnoha směrech jiná než všechny předchozí a jednou z novinek je i porotkyně Ewa Farna, která je vedle ostřílených matadorů Paľa Habery a Ondřeje Soukupa jediným nováčkem v porotě. A už od začátku je jasné, že Ewa je porotkyní, jakou jsme ještě v žádné SuperStar neměli.
Už samotný fakt, že do poroty zasedla devatenáctiletá dívka, vzbudil u mnohých diváků rozpaky. V kontextu světových soutěží však Ewa není první takto mladou porotkyní.
V loňském americkém X Factoru seděla v porotě jen o rok starší Demi Lovato, která ukázala dvě stránky své osobnosti. Byla dobrou porotkyní, jelikož ke každému vystoupení dokázala říct něco nového a její špičkování se Simonem Cowellem bylo velmi zábavné. Na druhou stranu však na celé čáře selhala jako mentorka, pročež jí jako první vypadli všichni svěřenci.

Kontroverzní Ewa

Ewa si rovněž vloni vyzkoušela práci mentorky v polské soutěži Bitwa na glosy a osvědčila se lépe než Demi, jelikož to se svým týmem dotáhla na druhé místo. Její porotcování v SuperStar však od začátku rozděluje publikum na dva antagonické tábory. Jedné části diváků její diblíkovský a extravagantní projev nevadí, druhá je jím však absolutně pobouřena.
Pokud mám mluvit za sebe, tak já se řadím do první jmenované skupiny. Ewino blbnutí považuji za úměrné jejímu věku a na rozdíl od Dary Rolins nebo Heleny Zeťové s ní rozhodně není nuda.

Rozbouřené hormony v akci

V určitých excesech navíc není první, vodou se poléval i Martin Dejdar v Talentu a na stůl vyskočil i Ronan Keating v australském X Factoru. Odpustil bych jí i rozbouřené hormony, které se projevují ve vztahu k pohledným soutěžícím klukům. To ostatně dělala i Lucie Bílá v Talentu, ale ta to schovávala za pokrytecké řeči typu "krásných zpěváků je málo".
Ewa je v tomto směru aspoň upřímná. Trochu mi však vadí, že jsme od Ewy zatím slyšeli dost málo seriózních hodnocení soutěžících, většinou od ní slyšíme jen postupuješ / nepostupuješ. Je však možné, že nám z Ewina porotcování jsou záměrně ukazovány spíše ty "perličky", jejichž prostředníctvím štáb zkouší, co divák od Ewy snese.
Osobně si myslím, že Ewa bude normálně hodnotit až v pozdějších kolech. Na celkový rezultát ohledně toho, jak se Ewa osvědčila jako porotkyně, je ještě brzy. Uvidíme, jak se bude v průběhu soutěže vyvíjet a je možné, že nás od ní čeká během SuperStar ještě nejedno překvapení! Co si o Ewě Farne myslíte vy? Diskutujte na Facebooku!

Tak to je něco: Víme, zač utrácí Ewa Farna a jak velké má kapesné

22. února 2013 v 12:52 | marky-tánka |  Articles+interviews

Tak to je něco: Víme, zač utrácí Ewa Farna a jak velké má kapesné

18. února 2013 12:53
I přes nabitý diář si Ewa Farna (19) našla čas na talk show v pražském klubu a svěřila toho dost. "Letos mám v plánu vydat celkem čtyři desky. Budou v češtině a polštině. Ta, kterou plánuji na podzim, bude jazzová," uvedla zpěvačka, ale u hudebních plánů neskončila. Prozradila i to, jak to má s utrácením.
"Kupuji si tak dvě, tři desky měsíčně. Více si nemohu vzhledem k výši svého kapesného dovolit. To mi musí stačit na nájem, osobní potřeby a do kina mohu taky maximálně třikrát do měsíce," překvapila.
Výši svého kapesného zpěvačka nespecifikovala, ale dle její reakce bylo zřejmé, že to bude o něco více, než by mohla být podle miliardáře Karla Janečka, který byl druhým hostem talk show, ideální průměrná měsíční mzda, tedy dvanáct tisíc korun, se kterou by měl každý občan dobře vyjít.
"Žiji skromně, protože si peníze odkládám, abych jednou měla na to, až se třeba rozhodnu studovat rok v USA," míní. V tom Ewu podpořil i Janeček, který tam prožil řadu let a v roce 2004 na Carnegie Mellon University skládal úspěšný matematik doktorát.
Honza Dědek, který Ewu pozval do své talk show 7 pádů, se zpěvačkou a porotkyní zažertoval ohledně počtu vysokoškolsky vzdělaných zpěvaček. "Jsem si jistá, že mě z té školy vyhodí, jen jsem nechtěla, aby to bylo už v prvním semestru," podceňuje se Ewa.
Má populární zpěvačka studijní výhody? Naopak! "Když jsem jednou chyběla, ptala jsem se, co se probíralo, a spolužačka mi odmítla pomoci z důvodu, že jsem pro ni konkurence a není v jejím zájmu, aby mi pomáhala. Přitom nemám v plánu se živit právem, nýbrž zpěvem, ale v právu se chci umět dobře orientovat," uzavřela Farna.

Až na mě přijdou mateřské pudy, tak to bude brutální!

22. února 2013 v 12:50 | marky-tánka |  Articles+interviews
Mladičká zpěvačka Ewa Farná letos překvapí své fanoušky nejen jako drsná porotkyně hudební soutěže, ale také svými novými deskami. Přestože se jí teď skvěle daří, lásku zatím nenašla a raději se soustředí na studium práv.

Ewo, jak se cítíte jako porotkyně v Československé SuperStar?
Různě. Cítím se dobře a užívám si to, cítím se šíleně, protože jsem šílená (smích), jak ostatně diváci uvidí, a zároveň mám velikou pokoru k těm dvěma hudebním osobnostem, co v porotě sedí se mnou. Těší mě, že z nich mohu čerpat zkušenosti a inspiraci. Já si v SuperStar hraju, mám spoustu rolí, jsem ztřeštěná nebo se rozpláču, a to mě na tom baví a doufám, že i diváky to bude bavit.
Necháváte si od Ondřeje Soukupa a Pala Habery radit, koho pustit a koho vyprovodit?
Musím říct, že se občas nechám ovlivnit, ale ona ta porota je skvělá v tom, že spolu debatujeme. I tím, že jsme takový střet generací a každý to cítíme jinak, objevujeme něco a můžeme o tom mluvit. Ale určitě mám i svůj názor a jsem otevřená mnoha hudebním stylům.


Dokážete si představit, že byste šla do takovéto soutěže?
Já osobně jsem v žádné pěvecké soutěži nebyla, ke mně zpívání tak nějak přišlo, takže jsem to ani neměla zapotřebí. Ale jsem ráda, že taková soutěž je a já v ní mohu sdělit těm, kteří chtějí zpívat a chtějí se prosadit, nějakou svou zkušenost. Přeci jen, jsem v téhle branži dlouho, jak tady, tak v Polsku, a kdo bude mít zájem, tomu ráda pomůžu.
K tomu všemu, co děláte, ještě studujete práva. Jak to jde dohromady?
Jéje, těžce, protože já nemám nikdy klid. Ještě před SuperStar jsem dělala kouče šestnácti lidem v jedné polské soutěži. Rovnou z této soutěže jsem skočila do SuperStar a do zkouškového období, což je fakt mazec. Navíc připravuji čtyři desky a do toho samozřejmě koncertuji, takže na soukromí není moc času. Ale já nesnáším nudu, takže jsem ráda, že to tak je.
Čtyři desky najednou? Není to moc?Tak možná (smích). Připravuji svoji komerční desku v českém a polském jazyce a pak takovou specialitku, jazzovou desku zase v českém a polském jazyce.
Na jazz by vás asi nikdo netipoval…
.No to je ono, moc lidí by mě na takovou hudbu netipovalo, a mě přitom jazz hrozně baví. Já jsem totiž otevřená mnoha hudebním stylům a tenhle projekt bude takový můj důkaz, že nejsem jen rockera jak si všichni myslí.


Stihla jste si mezi tím vším, najít nějakého partnera?
Mám hrozně moc kamarádů, ale kluka nemám už víc než rok. Asi je to trošku moje vina, protože se kupodivu našli kluci, kteří se mnou chtěli sdílet život. Ale kvůli času bych se teď vztahu nemohla dát tak jak bych chtěla, a tak jsem do toho nešla.
Jak vzpomínáte na Tomáše Kluse?
To víte, že na něj vzpomínám. Dokonce jsem se poznala s Tamarou, jeho novou přítelkyní a jsem ráda, že se mají tak rádi. Musím říci, že jim to štěstí a společné dítě hrozně přeji, protože pro mě je štěstí vědět, že člověk, který mi byl po nějakou dobu nejbližší, je šťastný. Myslím, že je hloupost dělat, že neznáte někoho, se kterým jste toho hodně prožili. Proto jsem v kontaktu jak s Tomášem, tak i s Markusem Tranem, který mi dokonce píše na mojí novou desku nějaké písničky. Já jsem prostě ráda za ten čas, který jsme spolu strávili.
Tomáš Klus čeká dítě, nelezou na vás teď také mateřské pudy?
Vůbec (smích). Já mám na tohle ještě dost času. Mám šestiletou sestru a s tou si to teď užívám kdykoliv jsem doma. Ale musím říct, že až na mě přijdou mateřské pudy, tak to bude brutální. Chci mít spoustu dětí a těším se na to. Myslím, že úloha nás žen na tomhle světě je vychovat děti v dobré lidi.

Ewa Farna chystá čtyři nová studiová alba, vrhne se i na jazz

22. února 2013 v 12:47 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna chystá čtyři nová studiová alba, vrhne se i na jazz

20.02.2013 09:28, Milan Menčík
Ewa Farna
© facebook.com/ewafarna
Pořádnou nálož studiových nahrávek chystá pro své fanoušky Ewa Farna. Porotkyně aktuální řady Česko Slovenské SuperStar se o svých momentálních aktivitách rozhovořila na webovém portálu Blesk.cz: "Ještě před SuperStar jsem dělala kouče šestnácti lidem v jedné polské soutěži. Rovnou z této soutěže jsem skočila do SuperStar a do zkouškového období, což je fakt mazec. Navíc připravuji čtyři desky a do toho samozřejmě koncertuji, takže na soukromí není moc času. Ale já nesnáším nudu, takže jsem ráda, že to tak je. Připravuji svoji komerční desku v českém a polském jazyce a pak takovou specialitku, jazzovou desku zase v českém a polském jazyce. Mě totiž jazz hrozně baví. Já jsem totiž otevřená mnoha hudebním stylům a tenhle projekt bude takový můj důkaz, že nejsem jen rockerka, jak si všichni myslí." Devatenáctiletá česko-polská zpěvačka vydala tři řadová alba jak v češtině, tak v polštině, dvě živé nahrávky a dohromady jich stihla prodat na dnešní dobu úctyhodných dvě stě tisíc kusů. Mezi její největší hity patří skladby "Měls mě vůbec rád", "Ticho" či "Maska".

Ewa Farna: Pro dobrou muziku je na trhu místa až až

22. února 2013 v 12:44 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna: Pro dobrou muziku je na trhu místa až až

POROTKYNĚ. Bála jsem se, co budou lidé říkat když je mi jen devatenáct, říká zpěvačka Ewa Farna o svém angažmá v soutěži.
POROTKYNĚ. Bála jsem se, co budou lidé říkat když je mi jen devatenáct, říká zpěvačka Ewa Farna o svém angažmá v soutěži. Autor: Deník/ Martin Divíšek
17.2.2013 14:00
Praha /ROZHOVOR/ - Sama žádnou pěveckou soutěží neprošla - i bez ní se Ewa Farna dokázala prosadit nejen v Česku, ale získala si také celé Polsko. Teď usedá s Ondřejem Soukupem a Paľem Haberou v porotě SuperStar, aby mohla své zkušenosti předávat dalším talentům. Zpěvačka Ewa Farna v rozhovoru o roli porotkyně v pěvecké show TV Nova a Markíza, o přirozenosti, emocích a pokoře…
"Úloha porotkyně je pro mě naprosto nová a já mám ráda nové výzvy. Těším se na emoce, na nové dobré hlasy a také na to, že se sama něčemu přiučím, minimálně od svých kolegů," říká zpěvačka.
Takže jste na nabídku stát se členkou poroty hned kývla?
Měla jsem možnost na takovou nabídku reagovat už před pár lety - tehdy jsem ale kvůli škole a nízkému věku řekla automaticky ne. Když přišla podruhé, nechala jsem si poměrně dlouhý čas na rozmyšlenou, potřebovala jsem se poradit. Kývla jsem na ni asi až po čtyřech měsících. Takové rozhodnutí totiž vůbec není lehké - zdá se, že porotce jenom říká, co si v danou chvíli myslí. Zároveň ale musí mluvit souvisle, spontánně reagovat, pokud možno nikoho neurazit, často říct "ne" a odůvodnit to. Taky jsem se bála, co budou lidé říkat, když je mi jenom devatenáct.
I tak máte hodně zkušeností. Mimochodem, rozdávala jste je už v hudební show v Polsku. O co šlo?
Byla jsem tam mentorkou show Bitwa na glosy (Bitva o hlasy), která zatím nemá český ekvivalent. Soutěžilo v ní osm šestnáctičlenných týmů, které reprezentovaly daný region, a každý vedla nějaká osobnost. Svoji "stáj" jsem dovedla až do finále, skončili jsme na druhém místě. Byl to jeden z nejhezčích projektů, co jsem dělala.
Odsud je už k SuperStar krátký krok…
Ano, polská zkušenost sehrála v mém rozhodnutí - zda se stát součástí SuperStar - taky roli. Vím, kolik lidí by chtělo v hudební branži uspět, kolik lidí miluje hudbu a chce se jí věnovat, a říkám si, že díky SuperStar se jim to může podařit. Chtěla bych jim v tom být nápomocná.
Je ale pro ně místo na trhu?
Pro dobrou muziku je na trhu místa až až. Je ale třeba chtít - jít si za svým snem. Nenechat se odradit a pracovat na sobě.
Ondřej Soukup a Paľo Habera si vás cení, říkají taky, že jste někdy daleko drsnější ve svých výrocích než oni.
Tak to si s nimi musím vyřídit… Hrozně jsem se bála nálepky - nemastná, neslaná, všechny pochválí a přitom ví, že ten člověk nemá šanci uspět. Takové porotce sama nemám ráda. A proto prostě soutěžícím říkám, co si myslím, snažím se být přirozená, autentická - je to podle mě nejlepší cesta. Navíc věřím, že diváci pravdu poznají. Nemohla bych tedy před nimi říkat něco, co je mimo mé přesvědčení.
Letos je prý v soutěži hodně talentovaných dívek, čím to je?
Nehledala bych v tom nějaký hlubší smysl, prostě se urodily, přišel takový ročník. Vybírat mezi nimi bylo na castinzích velmi těžké. Stalo se mi, že když jsem musela v divadle vyřadit holku, která výborně zpívala, rozbrečela jsem se. Ale ona byla v pohodě… Bylo to hrozně dojemné. Naštěstí už máme tuto vyhazovací fázi za sebou, teď už budou o soutěžících rozhodovat diváci.
K soutěžím máte z porotců věkově nejblíže. Jaký s nimi máte vztah?
Řekla bych, že dobrý. Prožívám s nimi každý úspěch i neúspěch, snažím se jim radit, povzbuzovat je. Jen věřím, že o mé rady stojí.
Hledáte někoho konkrétního?
Jsem otevřená, nemám představu o vítězi či vítězce - strašně ráda se dočkám jakéhokoli překvapení. Důležité pro mě je, aby měl ten člověk za prvé dobrý hlas a za druhé charisma. Taky by měl vědět, co chce zpívat, a zároveň by měl mít pokoru vůči tomu, co dělá. Hlavně by si měl ale uvědomit, že SuperStar není konec, ale teprve začátek.

Ewa Farna: Studuji, abych věděla, ne abych dobře vypadala

22. února 2013 v 12:41 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna: Studuji, abych věděla, ne abych dobře vypadala

Minulý rok byl pro zpěvačku Ewu Farnou (19) rokem mnoha změn. Složila maturitní zkoušku na gymnáziu a odstěhovala se do Polska, kde na Varšavské univerzitě začala studovat právnickou fakultu. Kromě toho se stala historicky nejmladší porotkyní úspěšné televizní soutěže hledající pěvecké talenty.
Porota SuperStar s obrazem, který jí darovala jedna ze soutěžících.
FOTO: archív TV Nova
Dnes 10:31

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla zrovna pro právnickou fakultu, a ne pro studium nějaké umělecké školy?

Důvodů bylo několik a byly shodné s důvody, jaké jsem řešila v době, kdy jsem vybírala střední školu, a všichni si mysleli, že automaticky půjdu na konzervatoř a já zvolila gymnázium. Hlavním důvodem je to, že profese spojená s jakýmkoli uměleckým životem je velmi nejistá. Při troše štěstí, talentu a s dobrými lidmi za zády se člověk může živit jako modelka, moderátorka či zpěvačka, ale pokud vás štěstí opustí, tak skončíte.
Pokud chce být člověk právníkem, tak na to musí mít školu, musí mít papír, který mu umožní se jím stát. U této profese nepomůže mít jen štěstí nebo známé, kteří pomohou, tady je nutné mít vzdělání. Právnická fakulta a studium mi ale dávají víc než jen vzdělání. Na škole jsem jedna z mnoha, musím se přizpůsobovat řádu, studium mi dává disciplínu, umění se učit.

Právnickou fakultu studujete ve Varšavě, proč jste nešla do Prahy?

Tohle bylo velmi složité. Jako absolventka Gymnázia s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně jsem mohla uvažovat o škole v Polsku, v Čechách i na Slovensku. Nakonec jsem zkoušela právnickou fakultu v Praze a ve Varšavě. To, co rozhodlo, byl systém přijímání a skutečnost, že v Polsku to vyšlo dřív.
Poté, co jsem v Polsku složila přijímací zkoušku z dějepisu a polštiny, kterou jsem musela skládat proto, že mám sice polské gymnázium v Českém Těšíně, ale občanství mám české, díky čemuž jsem byla považována za zahraničního studenta, přišlo rozhodnutí, že jsem uspěla a jediným zbývajícím kritériem přijetí je maturita. Tak jsem se na ni zaměřila a povedlo se. Zatím jsem se svým rozhodnutím spokojená a škola se zdá být skvělá.

Určitě jste zaregistrovala, že v Česku byl v nedávné době skandál kolem VIP studentů právnické fakulty v Plzni, kteří získávali diplomy, aniž splňovali základní podmínky studia. Nemáte strach, že budete zařazena do podobné VIP škatulky studentů, že se bude říkat, že titul máte nějak koupený?

Je možné, že si tohle někteří lidé budou myslet, dokonce jsem o tom přesvědčena. Mohou si to myslet nehledě na název univerzity, na které studuji. Ale s tím já nic nenadělám. Z toho samého mě mohli podezírat i u maturity… V tomto směru pro mě byla výhoda, že jsem skládala státní maturitní zkoušku, takže předpoklad nějaké protekce tím odpadl. Studuji kvůli sobě, mám ráda vzdělávat se. Nejde mi čistě o papír, chci ho mít zaslouženě podložený svou vědomostí, studuji, abych věděla, ne abych dobře vypadala.
Ewa Farná
Ewa Farna
FOTO: Jan Handrejch, Právo

V Polsku jste v minulém roce zazářila jako poradce v pěvecké soutěži Souboj hlasů. Jak na tuto zkušenost vzpomínáte?

Byla to moc krásná doba, možná nejhezčí od začátku, co jsem začala zpívat. Měla jsem tým šestnácti lidí, kterým jsem radila s písničkami a zpíváním, vymýšlela jsem pro ně oblečení, scénu, písně, sháněla jsem umělý oheň pro vystoupení, no bylo to úžasné. Naším cílem bylo získat peníze pro jeden dětský domov. Dostali jsme se až do finále, díky velké podpoře našich fanoušků, kterým touto cestu znova děkuji. Byla to skvělá zkušenost.

Co vás v soutěži nejvíc potěšilo, z čeho jste měla radost?

V týmu jsem měla pětadvacetiletého kluka, který měl oba rodiče neslyšící. Když jsme měli vystoupení a zpívali jsme v angličtině písničku Freedom od George Michaela, tak jsme se ji pro tyhle rodiče sedící v publiku naučili i ve znakové řeči. Bylo to krásné, velmi emotivní… Z toho vystoupení jsem měla husí kůži.

Vnímáte nějaký rozdíl mezi českým a polským publikem?

Já se snažím své fanoušky neodlišovat. Když jsem byla v Souboji hlasů, tak na natáčení do Polska přijížděli i čeští fanoušci. Oni si večer pak pořádali společnou after party pro české i polské fanoušky. Těší mě, že polští a čeští příznivci tvoří skvělou partu, jezdí spolu na koncerty, dokonce na dovolenou. Jsem ráda za tohle spojení, za takto vzniklé pouto. Dokonce se navzájem učí ony jazyky, jsem ráda, že někde tam svou malou roličku sehrávám. Čeští fanoušci mají dokonce transparenty, na kterých stojí: Svět nás rozděluje, Ewa Farna spojuje. Mě to vždy dojme…

V Česku jste se stala jedním z porotců pěvecké soutěže SuperStar. Můžete srovnat obě soutěže?

Pro mě jsou úplně odlišné. V Souboji hlasů jsem byla mentor, ten kdo radí svému týmu, ukazuje cestu a vede ho. Naším jediným katem bylo televizní publikum, ne porotci, ti se k představení jen odborně vyjádřili. V SuperStar jsem byla na castingu a vybírala, kdo půjde dál, a jsem ten, kdo soudí výkon.
Společně s Ondřejem Soukupem a Pavolem Haberou v porotě další řady Superstar.
Společně s Ondřejem Soukupem a Pavolem Haberou v porotě další řady Superstar.
FOTO: archív TV Nova

Vašimi kolegy v porotě jsou Ondřej Soukup a Pavol Habera. Jak se mezi nimi cítíte?

Je to zvláštní, oni jsou o jednu až dvě generace starší než já, jsem ve věku jejich dětí, ale je mi mezi nimi moc dobře. Hodně spolu diskutujeme, povídáme si o výkonech, vyměňujeme si názory. I když reprezentujeme každý jinou součást hudebního světa, nacházíme společnou řeč, máme rádi podobnou hudbu a většinou se na meritu věci shodneme.
Jsem opravdu ráda, že jsem tam s těmito pány, poněvadž jsou zkušení ve svém oboru, a navíc zažili nejen to hudební období, ve kterém já jsem ještě existovat nemohla. Čerpám, nasávám, inspiruji se. Projekt SuperStar mě může hodně naučit, ale budou to především lidé, se kterými mám čest spolupracovat.

Věkem spadáte do stejné věkové skupiny jako většina soutěžících…

To je pravda, většinou jsem tak o tři roky starší nebo mladší (smích). Tuším, na co narážíte… Je mi 19, mám naprosté pochopení pro nechápavé reakce na mou účast v porotě. Moje první reakce byla myslím identická. Zastávám však názor, že často dospělost nesouvisí s věkem, identické je to s praxí.
Představte si, že máte truhláře, kterému je 25 let, a truhláře, kterému je 50. Zdánlivě byste měla tendenci dát práci tomu druhému, poněvadž vypadá na zkušenějšího a určitě už pár těch zakázek udělal, máte z něj přirozeně větší respekt. Však první truhlář dělá tuhle práci již 10 let a druhý tři roky. Budete se tedy směřovat věkem či množstvím zkušeností?

Jak rychlé bylo vaše rozhodnutí přijmout nabídku porotce?

Já jsem tuhle nabídku dostala už dříve, ale až teď jsem s ní souhlasila. Dřív jsem odmítla, dělala jsem střední školu, potřebovala odmaturovat a odmítala jsem i kvůli zmiňovanému věku, protože jsem tehdy ještě nebyla plnoletá. Teď tyhle důvody pominuly. I tak jsem ji ale půl roku zvažovala. Zvítězila však chuť prožít, poznat a přijmout nelehkou výzvu. Prý litovat můžeme jen věcí, které jsme neudělali…
Ewa Farna se zatím na západ nechystá.
FOTO: Jakub Deml

Podle čeho si vybíráte texty svých písniček?

Těch faktorů je víc. Právě teď děláme desku a já jsem za půl roku akceptovala možná tak půlku jednoho textu. Na některá slova a spojení jsem už háklivá. Text chci tě líbat už mi vyloženě vadí a nezpívala bych ho. Část písní si píšu sama, ale jsem velmi sebekritický autor. S textaři si často povídám, říkám, o čem bych chtěla zpívat, jaké jsou moje pocity, házím náměty, občas i hotové fráze. Všechno je ale v neustálém pohybu a podle toho se mění i to, jaká témata bych chtěla v písničkách probírat.
Další věc je, že já jsem se osm let zpátky rozhodla dělat hudbu komerčně, tzn. pro lidi. To se váže s odpovědností za schopnost kompromisu, kde je třeba najít společný konsenzus požadavků mých, producenta, vydavatelství, rádií, čili trhu, a v neposlední řadě fanoušků. A to je mnohdy velký kumšt.

Na české scéně jste začínala s písničkou Měls mě vůbec rád. Máte tu písničku po tolika letech ještě ráda?

Jasně, mám ji ráda a na koncertech ji vždycky hraju. Fanoušci ji chtějí slyšet a mají ji zřejmě rádi. Nestydím se za ni, naopak, jsem jí přece vděčná za ten krásný život plný hudby. Dneska bych si ten text sice už nevzala, ale to je v rámci přirozeného vývoje. Když zpívám věci na svých koncertech, jako bych se vracela na nějakou stránku z mého deníčku a vybavovala si ty okamžiky…
Občas se pousměju, občas zesmutním, občas na mne dopadne nostalgický pocit, ale pokud jsem se ho jednou rozhodla umístit v písničce, byl zřejmě hodně silný a nemohu se za něj stydět. To bych byla blázen.

Zpíváte, jste v roli poradce i porotce, příležitostně jste si vyzkoušela roli moderátorky i modelky, studujete vysokou školu. Je ještě něco, co by vás lákalo?

Moc by mě lákalo divadlo, ale spíš činohra než muzikál. Ale láká mě neskutečně mnoho věcí. Naštěstí jsem ještě mladá, tak snad budu mít prostor své touhy realizovat. Soudím, že jako jedno z prvních na řadu přijde nějaké cestovatelské dobrodružství.

Ewa - koncert v New Yorku

13. února 2013 v 12:03 | marky-tánka |  Videos

Záznam z československého plesu, jeden ze dvou koncertů, kterých se Ewa v New Yorku zúčastnila.

Teď bych mu neuměla dát sebe - Farna

13. února 2013 v 12:01 | marky-tánka |  Articles+interviews

Teď bych mu neuměla dát sebe, zavrhuje vztah Ewa Farna

10. února 2013 0:02
Zpěvačka Ewa Farna se ve svých devatenácti letech dočkala nemalé pocty. Tvůrci nové SuperStar, která na Nově a Markíze startuje už v neděli večer, si ji vybrali do poroty. Vedle studií v Polsku a vlastních aktivit je tak mladá zpěvačka v jednom kole. A to je také důvod, proč o lásku nyní nestojí.

Fotogalerie

SuperStar startuje v neděli. V jedné z ukázek jsme viděli, jak si od soutěžícího berete jeho telefonní číslo. Má to nějaké pokračování?
Vzala jsem si to číslo v rámci legrace. Srandu si dělám docela často, protože chci, aby se bavil i divák. Představuji si, že člověk přijde večer domů z práce, sedne si s rodinou k televizi a chce takříkajíc vypustit. A i já chci, aby to byla zábava. Takže i tenhle fór byl v rámci zábavy, ale přirozený. Než tenhle člověk přišel, bylo asi deset případů Hvězdné pěchoty a pak přišel krásný usměvavý kluk, zazpíval a zahrál na kytaru a já pookřála. To číslo jsem si vzala, stále ho mám, ale nevyužila jsem ho.
Ale mohla byste. Jste přece single a navíc by se k vám hodil.
Jo? No, děkuji. Ale i když je to fakt pohledný kluk, tak se vůbec neznáme a navíc si neumím představit, že bych teď měla partnera. Neměla bych šanci ani čas mu dát sebe. Když tohle člověk ve vztahu neudělá, tak to nemá dlouhého trvání.
Tváře SuperStar: zleva Ondřej Soukup, Zora Kepková, Ewa Farna, Pavol Habera a
Tváře SuperStar: zleva Ondřej Soukup, Zora Kepková, Ewa Farna, Pavol Habera a Roman Juraško
Vedle Ondřeje Soukupa a Pavla Habery jste nový a nejmladší člen poroty. Ondřej Soukup mi dokonce řekl, že na vás nemá ani on. Co vy na to?
Já ani jednomu z nich nesahám ani po kotníky. Ale jsme každý úplně jiný. Domluvila jsem se s režisérem, že nebudu muset přijímat žádnou roli. Nechci být za přísnou, ani za přehnaně hodnou nebo sladkou, která maže med kolem pusy. Je mi devatenáct. Mnohdy jsem jen o několik let starší než soutěžící, a někdy i mladší. Dlouho jsem přemýšlela, jestli do SuperStar jít, ale pak jsem si řekla, že je to velká výzva. Už jsem byla moderátorka, herečka i třeba mentorka v jiné hudební soutěži v Polsku a teď jsem porotkyně. Moc si to užívám a je to vidět z ukázek.
Máte na mysli své velmi spontánní reakce?
Když po osmdesáté slyšíte jednu a tu samou píseň, už vám začíná hrabat. Jelikož mám svůj poslední teenage rok, tak dávám průchod emocím. Chci, aby byly pravdivé.
Polévání vodou a trsání na stole tedy bylo autentické?
Já si mnohdy až před spaním hodnotím, co se ten konkrétní den všechno stalo a pak si říkám, jestli se i fóry vyrovnají s nějakým mým hodnocením, které by mělo mít hlavu a patu. Tedy ve smyslu, že hodnotím nějaký zpěv a není to jen o nějaké sebeprezentaci nebo exhibici. Ano, jsem někdy šílená, ale zatím divák viděl jen nějaký sestřih, takže se použily záběry, kdy se polévám vodou nebo trsám na stole. Budou samozřejmě i situace, kdy vážně řekneme: Hele, ta soutěž není pro tebe.

O nové éře SuperStar

Letošní SuperStar doprovází slogan "Nová éra začíná". Nová není jen porota, ale i moderátorské duo. Soutěží budou nově provázet Zora Kepková, která působí ve Snídani s Novou, a Slovák Roman Juraško. Letošní SuperStar by měla být víc dynamická, neboť bude převážně složena z živých přenosů a diváci se seznámí s mnoha pohnutými lidskými příběhy. V nové SuperStar se objeví i více prvků reality show, neboť dvanáct finalistů bude žít ve společné vile, jejíž součástí bude i nahrávací studio. Vyřazování soutěžících v přímých přenosech se budou konat ještě týž den jako samotná soutěžní kola, a diváci tak nebudou muset čekat na jména postupujících a vyřazených až do dalšího večera. Novou SuperStar poznají diváci na začátku června.

Fotky z New Yorku

13. února 2013 v 11:58 | marky-tánka |  Articles+interviews
Ewa vystoupila s kapelou Abba Stars a trochu to přehnala s dekoltem.
Ewa vystoupila s kapelou Abba Stars a trochu to přehnala s dekoltem.

Kvůli opilé zpěvačce se málem neletělo: Co vyvádí Ewa Farna v New Yorku?

12. února 2013 17:59
Ewa Farna (19) se vypravila s kamarády z kapely Abba Stars do New Yorku. Měli tam několik vystoupení a nemohli vynechat ani nejznámější památky. Celý odlet se ale málem nekonal.
Přesun do New Yorku se neobešel bez problémů, skupina Abba Stars byla totiž vykázána ze dvou letů, protože zpěvačka Petra Peterová se dostavila na letiště z oslavy z divadla v ne příliš střízlivém stavu. Odlet se proto opozdil o několik hodin, kapelník Dan Dobiáš musel ujišťovat personál letiště, že se o svou svěřenkyni další členové postarají.
Nakonec se vše zdařilo, celá výprava dorazila do New Yorku den před sněhovou bouří Nemo. "Bylo to neskutečné, během dvou hodin napadlo v New Yorku tolik sněhu, co u nás za celou zimu. Neexistují zde zimní gumy na auta, takže všichni zalezli a nikde nebylo ani živáčka," vyprávěla Ewa.
Farna a Abba Stars jeli do New Yorku na pozvání Jiřího George Suchánka, který s velkým úspěchem pořádá koncerty po celém území USA, mimo jiné např. pořádal koncert Karla Gotta (73) ve slavné Carnegie Hall. Kromě samostatných koncertů se o víkendu představili na československém plese, kde byli hlavními hosty už 32. ročníku. ■

Ewa zve na Superstar

13. února 2013 v 11:57 | marky-tánka |  Videos

Ewa se rozplakala v Superstar

7. února 2013 v 11:21 | marky-tánka |  Videos

Farna and a jazz album?!

6. února 2013 v 15:32 | marky-tánka |  NEWS
Ve videorozhovoru s Ewou v programu Co za tydzień Ewa povídá o tom, že nahrává 4 desky - polskou a českou, a jazzovou polskou a českou. Bohužel kvalita videa je mizerná, a proto si nejsem jistá, jestli opravdu mluví o jazzu.
Někdy v roce 2009 Ewa v jednom hudebním magazínu prozradila, že by jazz ráda zpívala, ale tam mluvila o věku, který se zdaleka neblíží dvacítce, ale někdy na starší kolena. Co se stalo? Vyjde to všechno najednou?!


---
Ewa said in the interview for Co za tydzień about recording of 4 albums - Polish and Czech, and a jazz Polish and Czech. Unfortunately the quality of the video is poor, so I´m not sure if she really speaks about jazz.
In 2009 Ewa said in a music magazine that she would like to sing jazz one day but she mentioned a higher age than 20. What has happened? Will it everything come out at once?

Farna: Co za tydzień

6. února 2013 v 9:57 | marky-tánka |  Videos