Červenec 2013

Klip natočen

17. července 2013 v 21:05 | marky-tánka |  NEWS
Takže, dnes se natáčel klip k novému singlu Znak ve Varšavě. Na YouTube se objevilo video s fotkami z natáčení. Ewa a celá kapela jsou napatláni bílou a pojatí jako černobílí smutní panáčkové, na jejichž název si nemůžu vzpomenout:), jako pantomima ze starých filmů. Ewa je tam ale i vidět v "hučce" a džínových šortkách, takže píseň možná bude o "dvousečnosti" Ewina života. Klip by měl být v srpnu. Těsíme se.

Jelikož Ewa odvolala 4 koncerty koncem července, další oficiálně oznámená akce je až 4.8. v Szeczecině, předávání teď-nevim-jakých cen. Ewa si může užívat zaslouženého volna po šrocení se na zkoušky, bolavých zádech z nekonečných hodin v autě a práce na desce.

Rozhovor s Ewou

16. července 2013 v 18:05 | marky-tánka |  Videos

Wojna gwiazd - celá

16. července 2013 v 18:01 | marky-tánka |  Videos

Ewa si zkusila to, co dlouho chtěla - jaké to je přivydělávat si ke studiu jinak než zpěvem:).

Do Kadaně nejezděte

16. července 2013 v 17:39 | marky-tánka |  NEWS
Do Kadaně na festival Vysmáté léto nejezděte, pokud jste se těšili na Ewu. Ta kvůli komplikacím s hlasivkami zrušila své vystoupení zde, tak jako další 3 termíny. Poslední koncert v červenci se konal 13.7. v Jablunkově. Zajímavé ale je, že se zprávy o hlasových potížích objevili ještě před tímto koncertem. Možná se do toho připletla Ewina dovolená, na kterou se s chutí připravuje a kterou absolvuje s rodinou.

Nový klip již zítra!

16. července 2013 v 17:32 | marky-tánka |  NEWS
V nadpisu trochu kecám. Nový klip zítra sice bude, ale teprv natáčen, a to polským teamem ve Varšavě. Ewa nedávno v jednom kratičkém rozhovoru přiznala, že její vášní je tanec. Klip podle všeho opravdu bude taneční. Již dříve se totiž objevila zpráva o připravující se choreografii.
A fanoušci se mohli dokonce od pondělka přihlašovat do konkurzu na hraní v klipu! Předpokládám, že pokud umíte tančit, budete vítáni:).
Co můžu dodat, je jen to, že snad se bude točit i verze česká. Myslím, že nejsem jediná, kdo už je na český text zvědav:).

Ewa Farna zhubla 8 kilo!

16. července 2013 v 17:27 | marky-tánka |  Articles+interviews
Zpěvačka se chlubí, že zhubla 8 kilo!
V nejnovějším čísle magazínu Shape najdeme rozhovor a photosession. Fotky zdobí i titulní stranu, kde Farna pózuje v šortkách a krátké blůze, co ukazuje její ploché břicho. V rozhovoru se chlubí, že hodně zhubla.
Ewa Farna Ewa Farna Foto: mwmedia
,,Hlavně se cítím lépe a mám víc energie. Nebolí mě už páteř, přestala jsem mít bolestivou menstruaci, také se mi hodně zlepšila pleť. Zhubla jsem 8 kilogramů a cítím, že moje tělo je silnější."

P.S. ewafarna-star.blog.cz: Ewiny řeči o tom, že je se svou postavou spokojená, jsou zřejmě jen prohlášení pro veřejnost. Svou snahou o hubnutí si protiřečí. No jo, kecy Blesku a jiných médií se jí asi do paměti zaryly.

Recenze - Znak (2013)

16. července 2013 v 17:15 | marky-tánka |  About me
RECENZE - EWA FARNA - ZNAK (7.6./15.7.2013)
Šestého června se objevila na YouTube ukázka nového singlu v polštině - Znak. Je to úplně nová písnička od září 2011, kdy Ewa na svém narozeninovém koncertě uvedla novou "dospělou" verzi sebe sama v Sama sobě:). Rocková, povedená melodie bubeníka Lukáše Havlíka s textem Ewy a Tomáše Kluse o touze vládnout svému životu a tušení, že dá se to zvládnout. Přesně taková píseň, kterou bychom čekali.

V dubnu a březnu sama Ewa nahrála svoje hudební pokusy na YouTube - velmi rockový kus s provozním názvem I don´t want to cry a jedna přímo rodící se pod prsty kapely ve studiu. V rozhovoru před koncertem 4.5. v Brzegu zaznělo pár taktů nostalgické "Something at all can you open again" a nějaký zapálený fanda zvěčnil další kus přímo na koncertě - metal, dubstep a šílené varhany. Nářez bořící baráky.

Nový singl měl zaznít první v češtině 2.6. naživo v superfinále Superstar na Nově - ale bohužel hlasivky nebyly v kondici a velká premiéra se nekonala. Polská verze tudíž spatřila světlo světa dříve - 7.6. na radiu Eska a o den později na SOPOT TOP TRENDY. Ani do dnešního dne, 15.7.2013, ale nebyla zveřejněna česká verze.

První ukázka na YouTube neměla ani minutu a nebyla zvukově čistá, proto mě zmátla, myslela jsem, že jí hrají jen živé nástroje. Každopádně první poslech celé studiové verze byl jedno velké WTF! Rapující Černoch, trubky, hodně letní pojetí, djovské "šoupání" deskami… Kde je rock? Na to jsme byli zvyklí, a proto jsme utrpěli šok, ačkoliv Ewa upozorňovala, že to nebude druhá Ewakuacja ani Cicho. Toto snad ale nečekal nikdo. Původně jsem myslela, že píseň bude v duchu tropických písní a la devadesátky. To by se Ewa trefila do "žánrové díry" na trhu - v mezích tropickou a moderní Ameriku u nás nikdo nehraje. Nakonec to dopadlo trošku jinak a ze začátku to pro mě bylo trošku nestravitelné.

NOVÁ DIMENZE EWY

Předehra je velmi nezvyklá, celkem mě vyděsila kvůli výše popsaným prvkům, bez Černocha by se obešla. Těsně před slokou si mini sólíčko střihne kytara. Sloka je velmi dobrá, šmrnc jí dávají hlavně trumpety a saxíky, bass má zajímavou linku v zajímavém zvuku. Ewa si s ní hraje, "o ou" se hodí. Možná by ale více vynikla v angličtině, ve které možná byla i napsaná. Autorství si připisuje Ewa ve spolupráci s Leškem Wronkou a Marcusem Tranem.

Přechod k refrénu je takový divný, myslím větu (coś dziwnego dzieje sie), je taková nejistá a nevýrazně zazpívaná. Mám ale takový dojem, že ve verzi zveřejněné MagicRecords se objevují nuance.

Refrén je melodicky táhlý, velký rozdíl oproti sloce, ale celkem chytlavý. V dlouhých tónech zpěvu na živo chybí nějaká hudební výplň, kterou ve studiovce obstarávají hutné klávesy. Na živo ale refrén představuje slabinu písně, kdy vás hlavně nadchne Ewin perfektní skok v "nie chce ucieć stad". Co se mi na studiové verzi zajídá, je jeho totální elektropopovost. Na živo zní o dost zajímavěji. Trumpety, které do písně zakomponovat byl nápad k nezaplacení, se kamsi poděly.

KDYBY V PÍSNI TRUMPETY A SAXÍKY NEZNĚLY A SLOKA NEBYLA TAK POVEDENÁ, REFRÉN BY Z PÍSNĚ UDĚLAL JEN DALŠÍ (I KDYŽ O DOST ORIGINÁLNĚJŠÍ) ELEKTROPOPOVÉ HOVÍNKO.

Zkrátka zde to na mě působí, jako by se Ewa podbízela průměrnému posluchači. To se jí ale ve finále může vyplatit, protože na tento aktuální žánr hodně lidí letí. A pokud se písně chytnou radia, je úspěch zaručen a letní hit na světě. Ewa ještě nikdy nepřišla s tak "radio friendly" songem. Pak by se teoreticky mohla vytasit i s žánrově rozmanitější deskou a noví posluchači by se mohli chytit i na ni. Zkrátka, Ewa vydělává hodně lidem, kteří mají do její práce co kecat.

DO ČEHO EWU NA DESCE VYDAVATELSTVÍ JEŠTĚ DOTLAČILO (když jí zakázalo některé písně)???

Ewa působila velmi kontroverzně v Superstar na castinzích, co jí v podstatě zlomilo vaz. Haló efekt, kdy publikum podlehlo prvnímu dojmu, už pak nezvrátila ani rozumným vystupováním. Ale zkrátka jí neplatili za přikyvování a nudění (se). Navíc je Ewa zvyklá bavit, což pro ni představuje nutnost, a pravděpodobně cítila tu povinnost "jednat". Chudáka Ewu ale málo kdo chápal, co se týče jejího smyslu pro humor. Proto těžko říct, jestli víc lidí přitáhla nebo odradila. Další rána v podobě úplně jiné Ewy i po hudební stránce by teoreticky mohla být smrtelná. Přinejmenším je jisté, že se obmění složení fanoušků. Ta "pravá" základna zůstane nejspíš věrná, jde o ty nové nebo potenciální, na které udělá dojem nová hudba Ewy. Chytí se ti a udrží?

Silný okamžik je v mezihře, kdy přichází zklidnění a Ewa nesměle přizvukuje. Pokud přitisknete sluchátka k uším, uslyšíte i zajímavé detaily v podobě sborů a v refrénu ještě bubnů. Na konci posledního refrénu je gradace s dechovými nástroji "třešinkou na dortu."

Přes svou odlišnost mají Ewiny dvě poslední písně něco společného - obě jsou sebestředně o Ewě. Ewa zkrátka žije nabitý život, je plná dojmů, ze kterých se potřebuje vypsat. Žádná píseň se společenským přesahem (jako např. Kdo víc dá, Obrazová víla). Nový singl ale je tak metaforický, že si ho fanoušek může interpretovat tisíci způsoby, na rozdíl od přímočaré Sama sobě. Česká verze dosud není známá, každopádně 17.7.2013 se ve Varšavě bude natáčet klip, přinejmenším k polské mutaci. Další podobnost je poněkud mdlý, do ztracena vyznívající poslední tón, který navíc ve Znaku představuje intonační past.

Zkrátka, Ewa se vyvíjí, to musíme přijmout. Můžeme být rádi aspoň za ten singl, který v podstatě není špatný, ale šokující, jde o zvyk a přivyknutí na nový styl Ewy. Původní marketingový tah bohužel nevyšel - vydat desku do prázdnin. Ewa by tak skloubila porotcování a dělání promo novému dílku. Zdržely to ale nehotové texty k písním. A o čem je vůbec tato píseň?

Znak znamená v překladu znamení, znak. Ewa zpívá o setkání s tančícími botami, které jí dávají znamení, aby změnila svůj způsob života, aby si užívala života a tančila do morku kostí. Ewa botám podlehne, naučí se v nich chodit a převládne pozitivní pohled a pocity štěstí nad možností žít takový život, který vnímá jako svůj znak, něco pro ni typického, a kterým tančí s chutí a vyzývá nás, abychom ho tančili s ní (jestli to správně chápu). Proto, co dodat. TANČEME S EWOU.


Znak - English translation

15. července 2013 v 15:47 | marky-tánka |  Translations

SIGN
I´m going on a godforsaken (empty) road.
the life lives around me,
oh oh, I feel I´m hurrying up nowhere.

I spot some boots standing in the shadow,
I can see them like in fog,
oh oh, who, what, who will tell me
what strange happens.

CH.: They´re suddenly dancing in circles,
and I´m crying,
can I escape from here?
I´m running crazy.
They give a sign "don´t live this way,
without memories, alone in anger,
fly against wind, swallow the world,
dance to the bone deep".

I trample the nerves and fright in those boots,
are they devil´s or god´s, too.
Oh oh, one devil´s, other god´s.

The rests of fear are floating inside of me,
the grey doesn´t allow them to break down the walls of my own borders,
no! Why are they standing, are they waiting for a motion?

That moment is vanishing,
it can last for a while,
give an answer if it worths to play for it,
to escape from here,
to close the eyes, to spot it, to see it,
to feel it.

Ch.:I´m suddenly dancing in circles,
then I´m crying,
can I escape from here?
I´m running crazy.
I´m suddenly dancing in circles,
I´m crying of happiness,
I don´t want to escape from here,
I´m getting crazy!

That´s my sign, I want to live that way,
-,,-
that´s our sign, I want to live that way
to the core (bone deep).
I don´t want to escape from here,
have a dance with me.

Znak - český překlad

15. července 2013 v 15:16 | marky-tánka |  Translations

ZNAK (ZNAMENÍ)
Jdu si pustou cestou,
život žije vedle (mimo) mě,
o ou, cítím, že se ženu nikam.

Koukám, ve stínu stojí boty,
vidím je jakoby v mlze,
o ou, kdo to, co to, kdo poví,
co divného děje se.

REF.: Tančí náhle v kruhu,
a já pláču,
můžu odsud utéct?
Šílím!
Dávají znamení, nežij tak,
bez vzpomínek v zlosti sám,
leť proti větru, polykej svět,
do morku kostí tanči.

V botách zadupávám nerv i obavy,
jsou ďábla nebo i boha?
O oh, jedna ďábla, druhá boha.
Plynou ve mně zbytky strachu,
šeď jim nedovoluje zbořit zdi mých vlastních hranic,
ne! Proč stojí, čekají na pohyb?

Ta chvíle pomíjí,
krátce může trvat,
odpověz, zda stojí za to o ní hrát.
Utéct odsud,
zavřít oči, spatřit to, vidět to,
cítit to.

REF.: Tančím náhle v kruhu,
potom pláču,
můžu utéct odsud?
Tančím náhle v kruhu,
štěstím pláču,
nechci utéct odsud. Šílím!

To je můj znak (znamení), chci žít tak,
to je můj znak, chci žít tak,
to je náš znak, chci žít tak,
do morku kostí.

Nechci utéct odsud,
zatanči se mnou.

Večer ludí dobrej vole - 4.7.2013

5. července 2013 v 15:39 | marky-tánka |  Videos