Výplody bujné fantazie

3. srpna 2013 v 18:41 | marky-tánka |  About me
Konspirační teorie? Tak jak říká sám název, jsou to teorie, někdo si něco vymyslí, dodá tomu své argumenty, všechno to uspořádá do nějakého systému, přidá špetku děsu a fantaskna a je to! Lidé žerou senzaci, baží po odhalených tajemstvích, krvi a násilí, a jelikož už není středověk, málokomu se poštěstí aspoň jednou v životě vidět mrtvolu, případně člověka-za chvíli-mrtvolu. Každý chce vědět, jaké to je vidět to, zažít reakci na cizí smrt. A každý má svého bubáka pod postelí. Bez báchorek a legend o vraždících spoluobčanech v historii by zkrátka život nebyl ono. A i děti si hrají na realitu, tak proč ne dospělí?

Forma myšlení většiny lidí je nastavena tak, že pokud se někde v čemkoli objeví informační díra, hned se musí zaplnit, pokusit se vysvětlit. Možná je to touha po poznaní, potřeba být chráněn - poznat svého nepřítele, nebo nějaká vyšší potřeba společenská, která nás nutí vymýšlet kupy kravin.

Nejhorší je, když se spojí propaganda s popisem historických událostí. Takže třeba Hitler. Všichni se bojí uznat, že krátka byl tak silnou osobností a opravdu plnil svůj volební program tak, že mu věřily masy lidí. Je to děsivé, ale je to tak. Existují ale jedinci, kteří si odmítají představit, že by se jejich mínění a osobnosti zmocnil někdo jiný, strach ze ztráty kontroly nad svou vůlí je děsí tak, že vymyslí kospirační teorii o zfetovaných davech i řečníku, o nadpřirozených strojích s technologiemi z Marsu (Němci nic z těch mašin, které ve druhé sv. válce vymysleli, neměli z vlastní hlavy!) apod. A když jsme u toho Marsu....

Zemi navštívili mimozemšťané, třeba právě teď vám kempují na zahradě! S tajemnými vynálezy naši předci o staletí před námi přece nepřišli sami! Oni byli hloupí, žili přece v těch velkých barácích ze šutrů, pili z potoka, vraždili každého, kdo se jim znelíbil, věřili v boha (ano, to je podle mě brzda), nevěděli, že Země je kulatá..... V jednom dokumentu o opravách historických budov to řekli přesně - myslíme si o našich předcích, že byli hloupí, proto místo jejich způsobů staveb budov při jejich opravě volíme naše způsoby. Jako by ty byly z principu lepší.

Konspirační teorie tu jsou a vždy budou. Neříkám, že všechny jsou stupidní (zvolila jsem jen to nejstupidnější, co mě zrovna napadlo), některá představují přímo veřejná tajemství (zpunktovali USA atentát na Dvojčata, vraždil Kájínek?). Ale čeho je moc, toho je příliš. Už jedna teorie se vyvrátila v prosinci 2012 - nevim, jak vy, ale já ho přežila celkem obstojně. Klidně je poslouchejme, ale nenechme se jimi krmit! Máme každý vlastní mozek, tak o nich trošku přemýšlejme, jako bychom měli o všem. A pokud se vám nic vymýšlet nechce, řiďte se svými pocity. Ty vám řeknou, co už je za hranicí zdravého rozumu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama