Listopad 2013

Oblíbená věc - text (Leporelo)

28. listopadu 2013 v 8:55 | marky-tánka |  Leporelo - lyrics

OBLÍBENÁ VĚC
(Ulubiona rzecz po czesku)
Hudba: Lukáš Pavlík
Český text: Karolína Štajdlová, Alena Rytířová, Martin Chobot

Oči mám zavřené,
z hlavy mažu fakt,
pozoruje, jak se svlékám,
nezná takt.

Vždycky má, co chce,
vše dostane, né dnes!
Nechci být jak stín, jeho stín.

Do hlavy mu vtloukám
"važ si, že mě máš!",
nikdy nespím jen tak s někým,
to víš sám.

Občas jsem i obyčejná
a nechci ven,
ale já nechci být ve stínu jen!

REF.: Jsem svá, tak mysli si, co chceš,
jsem svá, zůstaň anebo běž,
jsem svá a ty s tim nepohneš,
jsem tvá, jsem tvá oblíbená věc.

Tvá oblíbená věc.

Každý ráno stejný téma nudí mě,
a když srdce zlomí,
stejně srovná se.

S každým šrámem další důvod
vzít mu zbraň,
ty dál nesmíš být v stínu mém!

Dlouho jsi na mě tu svoji faleš hrál,
skoro nespím,
mlátím pěstí,
ve dne šílím,
zatímco vztek ve mně sílí,
zas a znova prázdný slova,
můžem v klidu aspoň chvíli být?

REF.: Jsem svá, tak mysli si, co chceš,
jsem svá, zůstaň anebo běž,
jsem svá, a ty s tim nepohneš,
jsem tvá, jsem tvá oblíbená věc.

Oblíbená věc,
tvá oblíbená věc,
tak říkej si, co chceš.
Co chceš!
Jsem svá!

REF.: Jsem svá, tak mysli si, co chceš,
jsem svá, zůstaň anebo běž,
jsem svá, a ty s tim nepohneš,
jsem tvá, jsem tvá oblíbená věc.

REF.: Jsem svá, tak říkej si, co chceš,
jsem svá, zůstaň anebo běž,
jsem svá, a ty s tim nepohneš,
jsem tvá, jsem tvá oblíbená věc.

Jsem svá, tak říkej si, co chceš,
jsem tvá oblíbená věc.

ewafarna-star.blog.cz

Si děláte ze mě kozy?

21. listopadu 2013 v 9:04 | marky-tánka |  About me
Tenhle název článku se perfektně hodí. Nevím, jak se vybírají témata týdne, ale

to je těch prsou všude málo?!!!!!!!!


Dvacáté století bylo stoletím dítěte. Mam pocit, že to jedenadvacáté je stoletím bradavky. Hraje se jenom na to, jak moc sexy člověk vypadá. Už i malý holčičky jsou tím nakažený. Puberťačky ze sebe dělají zmalovaný kurvy a pak se jima taky stávají, protože přece nejdůležitější na světě je mít co nejvíc lajků na facebooku pod fotkou, na který se vykozuju, protože se můžu cítit úspěšná a žádaná. A protože to dělá většina holek a dělám to dobře i já, bráním tím pocitu méněcennosti, že????!!!!!! A čím víc kluků po mně jde, tím víc zářezů si můžu udělat. Bomba.

JE TO JENOM UMĚLEJ PROSTŘEDEK, JAK SI ZVÝŠIT SEBEVĚDOMÍ!!!

Četla jsem, že holky, co drží diety, mají nižší sebevědomí než ty, co je nedrží. To se dá krásně převést i na tuhle situaci.

Hvězdama se stávají čím dál tím míň talentovaný lidi, ale hlavně, že se s někým vyspí (Ornela) nebo někde ukážou nahou postavu (téměř všechny mainstreamové zpěvačky).

Je přece skvělé zapadat do stáda krav.

Holky, co se fotíte ve snaze být sexy, uvědomujete si vůbec, že ty vaše fotky může vidět o dost starší, hnusnější a sexuálně frustrovanější "kluk", než si vy představujete? Že jimi vzrušujete mnohem nechutnější chlapy, než který zrovna máte v plánu oslnit?

Jestli je váš život jen o tom, dělat na někoho dojem svým tělesnem, upřímně vás lituju. Některý z vás ještě máte šanci poznat, o čem by měl bejt život, a že to fakt nejsou jen "outfitky" a "makeupíček" a "lajčíček na facíku".

Česká deska na jaře

21. listopadu 2013 v 8:50 | marky-tánka |  NEWS
Česká deska má vyjít na jaře 2014. Bomba. Doufám, že texty budou pořádné, když už se na nich dělá tak dlouho. Možná tam bude nějaká písnička navíc.

A doufám ad.2., že na Slavíkovi zazní aspoň český singl, už na něj čekáme od začátku června. A když ne nový český singl, tak aspoň Ulubiona rzecz. Každopádně, o Ewině umístění v letošním Slavíkovi už je rozhodnuto, nezapomeňte sledovat udílení cen v sobotu večer naživo, ať to víme zčerstva:).

Jinak pro české fanoušky je tu skvělá nabídka - koupě desky (W)inna v Bontonlandu: http://www.bontonland.cz/w-inna/.
Už mám objednáno:).

Photoshoot (W)Inna 2013

9. listopadu 2013 v 21:52 | marky-tánka |  Gallery

Kdo se dostává do čela populárnosti?

9. listopadu 2013 v 20:20 | marky-tánka |  Articles+interviews

Český slavík: hlasování naznačuje triumfální návrat Lucie

Kapela Lucie bude možná opět bodovat v Českém slavíkovi.
05.11.2013 17:45
Hlasování v anketě Český slavík, které je zhruba v polovině, naznačuje návrat skupiny Lucie, která v letech 1999 až 2002 čtyřikrát získala prvenství. Vyloučena není ani možnost opakování úspěchu loňských vítězů Lucie Bílé, Tomáše Kluse a kapely Kabát. Body svým oblíbeným interpretům populární hudby mohou zájemci zasílat do 17. listopadu. Výsledky budou vyhlášeny 23. listopadu ve Státní opeře. Moderátorem přímého přenosu TV Nova a Rádia Impuls bude Jan Kraus.

Podle průběžného stavu hlasování, který se může ještě změnit, se v kategorii zpěvaček mezi osmi nejúspěšnějšími umístily Monika Absolonová, Anna K., Lucie Bílá, Ewa Farna, Gabriela Gunčíková, Marta Jandová, Aneta Langerová a Lucie Vondráčková.

Mezi zpěváky zatím mají největší šanci na vítězství Michal David, Vojtěch Dyk, Karel Gott, Petr Kolář, Tomáš Klus, Richard Krajčo, Daniel Landa a Jaromír Nohavica. Osmičku kapel s největším počtem hlasů zatím tvoří Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Lucie, Mandrage, Nightwork a Olympic. Hlasovat je možné zasláním SMS nebo na internetu.

Loni se z prvenství v kategorii kapel radoval Kabát. Ohrozí Lucie jeho pozici?Předáni budou slavíci v kategorii zpěvák, zpěvačka, hudební skupina a Absolutní slavík. Ocenění rovněž převezmou vítězové kategorie Skokan roku, Objev roku, Hvězda internetu a dalších kategorií. Vyhlášena bude i kategorie Slavíci bez hranic o nejpopulárnějšího slovenského interpreta v Česku. V programu vystoupí Skupiny Kabát, Nightwork a Chinaski, Lucie Bílá, Tomáš Klus, Richard Müller a další.

Podle pořadatelů přišlo loni do ankety přes 131 tisíc hlasů, přímý přenos v televizi sledovaly ve špičce téměř dva miliony diváků. Loni způsobila největší rozruch kategorie zpěváků, v níž řadu 13 vítězství Karla Gotta za sebou narušil vítěz Tomáš Klus. Gott získal celkem 37 Zlatých a Českých slavíků, zpěvák již oznámil, že se letošního předávání vzhledem k zahraničnímu turné nezúčastní. V dalších kategoriích zvítězily opět Lucie Bílá a skupina Kabát, u obou šlo o šesté vítězství v řadě. Absolutním vítězem soutěže a držitelem titulu Zlatý slavík byla stejně jako předloni Lucie Bílá.

Rozhovor na Markíze 5.11.2013

9. listopadu 2013 v 19:59 | marky-tánka |  Videos
http://www.markiza.sk/clanok/aktualne/ewa-farna-sa-nekasle-som-najtucnejsia-aka-som-kedy-bola.html

Farna: když nejsem chytrá já, musí být telefon

9. listopadu 2013 v 19:36 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna tvrdí: Keď nie som múdra ja, nech je aspoň telefón!

včera 09:00 0
Sú mladé, sú krásne, vedia spievať a všetky sa nejakým spôsobom stretli v SuperStar. Speváčky Celeste Buckingham (18), Sabina Křováková (20) aj Ewa Farna (20) nosia v kabelke smartfón, každá má však iný vzťah k tejto modernej technológii.
Ewa Farna tvrdí: Keď nie som múdra ja, nech je aspoň telefón!
speváčka Ewa Farna Foto: Facebook Ewy Farnej
  • Ewe Farnej sa na mobile páči, že je taký farebný
  • Celeste Buckingham na zábavu na mobile nemá čas.
  • Sabina Křováková je technický antitalent
  • Sabina Křováková
Telefón už dávno nepoužívame len na volanie či posielanie správ. Vďaka aplikáciám a internetu v mobile sa dostaneme k mailom, na sociálne siete či mapám. Nie každý si však k týmto vychytávkam vytvoril vzťah. Ako sú na tom tri mladé speváčky Celeste Buckingham, Sabina Křováková a Ewa Farna?

Buckingham je vyťažená

Celeste Buckingham je veľmi vyťažené osemnásťročné dievča. Na hry na mobile a zábavné aplikácie čas nemá, za to si však bez mobilu už život nevie predstaviť, ale má na to pragmatické dôvody.
"Používam mobil na prácu. Skladám na ňom pesničky, odpisujem na maily, zdieľam informácie na mojich oficiálnych stránkach a sociálnych sieťach. Je to taký môj asistent."
Podobne je na tom aj Ewa Farna. "Ja používam mobil úplne všade, aj na záchode. Využívam ho hlavne na telefonovanie, smsky a internet, to je základ. Občas fotím, nemám Instagram, ale mám rôzne aplikácie, ktoré vás upravia tak, že ste krajší ako v skutočnosti. Shazam mám na hudbu, občas chodím na Youtube," priznala s tým, že bez kalendára v mobile by sa nezaobišla.

Bez mobilu: Farna sa vymkla

Okrem toho využíva aj navigáciu, ale zároveň priznáva, že hoci ho má stále pri sebe, aj jej sa stane, že keď ho potrebuje najviac, vtedy ho ako naschvál nemá. V rozhovore prezradila, aká nepríjemnosť sa jej stala, keď išla prať a nemala telefón pri sebe.

Slovenský rozhovor s Ewou

9. listopadu 2013 v 19:32 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna otvorene o priateľovi, aj o váhe: Nikdy nebudem vychrtlá anorektička!

07. november 2013, 13:00 0
Ewa Farna (20) chystá dva slovenské koncerty. Fanúšikovia sa na ňu môžu tešiť v Bratislave a v Poprade. Naživo tak uvidia nielen ju, ale aj jej gitaristu Martina Chobota, s ktorým aktuálne randí. Prečo sa s ním pochválila na Facebooku a čo vraví na svoju hmotnosť? Aj to prezradila v rozhovore pre portál Pluska.sk.
Ewa Farna otvorene o priateľovi, aj o váhe: Nikdy nebudem vychrtlá anorektička!
Ewa Farna sa chystá koncertovať v Bratislave a Poprade. Priznala aj obavy zo slovenského publika. Foto: Facebook Ewy Farnej
Speváčka Ewa Farna nie je typickou speváčkou s mierami modelky. Rada hovorí veci na rovinu a má svojrázny zmysel pre humor. Aká je však ako speváčka si slovenské publikum vychutná na dvoch koncertoch v Bratislave a v Poprade, kde jej bude robiť predskokanku Sabina Křováková.
Ako porotkyňa v SuperStar si Ewa užila okrem pozitívnych ohlasov aj dávku pozornosti na jej outfity a kyprejšie krivky. Ona má však na celú vec triezvy pohľad a svoje kilá zbytočne nerieši.
"To, či vážim o tri kilá viac alebo menej, je predsa moja vec. Možno som tlstá pre šoubiznis, ale v normálnom živote mi to vôbec neprekáža, že mám väčší zadok, skôr naopak, mám si na čo sadnúť, v zime mi nie je zima a žiadny z mojich chlapcov s tým nemal problém," priznala pre Pluska.sk Farna, ktorá je rada aj za to, že nie je typickou chudou speváčkou a že sa odlišuje.
A nehodlá sa trendom ani prispôsobovať. "Som dievča krv a mlieko. Vždy som bola a zrejme aj vždy budem. Nikdy nebudem vychrtlá anorektička," skonštatovala s tým, že výstrihy sú podľa nej ženské a nikdy by nezašla ďalej, aby nebodaj odhalila prsia.

Ale miesto pŕs odhalila na Facebooku svojho priateľa čím predbehla poľských paparazzov, ktorí ju s jej gitaristom a čerstvou láskou Martinom Chobotom nafotili počas prechádzky. Dvojica sa pozná už štyri roky, ale vo vzťahu sú čerstvo a vyzerá to tak, že Ewa je po dvoch rokoch znova šťastná aj po tejto stránke.


V ODKAZU JE VIDEOROZHOVOR: http://www.pluska.sk/soubiznis/zahranicny-soubiznis/zahranicne-celebrity/ewa-farna-otvorene-priatelovi-aj-vahe-nikdy-nebudem-vychrtla-anorekticka.html


Farna: jsem zamilovaná

9. listopadu 2013 v 19:27 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna o novém vztahu: Jsem zamilovaná

Ewa Farna
09.11.2013 12:40
Zpěvačka Ewa Farna (20), která tento týden v pražském Bontonlandu slavnostně zahájila ojedinělou expozici legendy českého popmusik Karla Gotta (74), se rozpovídala o svém novém vztahu. A i když si zpěvačka své soukromí dost hlídá, byla více než sdílná.
"Sním o princi, který by se mnou vydržel do konce života. Předtím jsem měla dva kluky, které jsem měla a dodnes mám strašně moc ráda, ale prostě nám to nevyšlo. Po dvou letech jsem se ale konečně zamilovala a jsem za to velmi vděčná," svěřila se nám Farna, která dokonce prozradila, že vůbec netuší, kde se se svým novým klukem, Martinem Chobotem, který hraje v její kapele na kytaru, seznámila.
"To já kdybych věděla, kde jsem se potkali. Musím ale říct, že se známe už čtyři roky, a úplně nejlíp. Hraje totiž v mé kapele a je to jeden z mých nejlepších kamarádů. Stalo se to naprosto přirozeně. Je to víc můj kamarád a přítel, než milenec," dodala Farna.
Pokud chcete vědět, jakou budoucnost spolu plánují, pusťte si už dnes od 18:30 Hlavní zprávy TV Barrandov!
Ewa zahájila expozici Karla Gotta
Ewa jen září. Je na ní opravdu vidět, že má teď šťastné období.

Farna má zpátky řidičák

9. listopadu 2013 v 19:24 | marky-tánka |  Articles+interviews

Ewa Farna má zpátky řidičák: Nadělila si hned luxusní káru!

Ewa Farna si s novým řidičákem pořídila náhradu za loni odepsaného tiguana.
9. listopadu 2013 ● 13:45
Ewa Farna (20) nesměla patnáct měsíců na silnice kvůli loňské nehodě, kterou zavinil mikrospánek a zbytkový alkohol. Zpěvačka má obrovskou radost a hned se odměnila párádní novou károu.

Psychický blok z loňské květnové nehody prý Farna neměla. Mladá hvězda přitom při této nehodě málem přišla o život. Sjela ze silnice, po padesáti metrech narazila do stromu a přetočila se o 180 stupňů. Její tiguan skončil na střeše. Z hrozivě vypadající nehody vyvázla jen s pár odřeninami. Řidičák tehdy měla sotva půl roku. "Bála jsem se, že budu mít trauma, ale naštěstí to bylo v pohodě. Mám z toho strašnou radost," přiznala Farna v pořadu Limuzína.

Aby toho nebylo málo, tak se zpěvačka hned odměnila novým autem. Nadělila si Audi Q3. "Mám teď audinku. Říkali mi, že je po tom autě velká poptávka a že budu čekat pět měsíců, tak jsem řekla, že to nevydržím a vzala jsem si to, které bylo vystavené v autosalonu a hned jsem si ho odvezla," pochlubila se Farna novým vozem.

Nové auto a nový přítel

Farne se v poslední době daří. Krom nového vozu má také nového přítele. Češka s polskými kořeny potvrdila svůj vztah s kytaristou Martinem Chobotem, který je součástí její kapely. "My jsme spolu čerstvě, nafotili nás, takže to tajit nebudu. Je to kluk můj z kapely, se kterým hraju čtyři roky, takže se známe úplně nejlíp. Není to nikdo nový, prostě z přátelství se přerodilo něco víc, takže to bylo takový hezký," dodala Ewa.

Ewa a Megan Fox? Kde se to vzalo?

8. listopadu 2013 v 11:32 | marky-tánka |  Articles+interviews
Ewa Farna o okładce swojej płyty

Ewa jako obyčejně něco spontánně plácla a média z toho dělají trágu. Teď se do Ewy obouvají "renomované" deníky za to, že si o sobě myslí, že je sexbomba. Pravda je ale trošku jinde, jak se dá tušit. Ewa promuje svou desku v Polsku a k promo fotkám vyjádřila soucit s fotografem, který se unavil retušováním a po jehož zásahu Ewa vypadá jako Megan Fox. Toť vše. Jak prosté, milý Watsone:).

Rozhovor na tivi (5.11.2013)

8. listopadu 2013 v 11:26 | marky-tánka |  Videos
1. http://tivi.azet.sk/video/1923012/ewa-farna-vystupi-s-krovakovou-pre-sabinu-je-to-velka-pocta.html

Rozhovor se Sabinou Křovákovou a Ewčou po chatu na slovenském tivi.
Ewa se na Slovensku představí 18.11 v Bratislavě a 23.11. v Popradu, jako předskokanku si vybrala právě Sabču. Bude to velká show.

2. http://tivi.azet.sk/video/1923013/ewa-farna-ma-noveho-chlapa-sme-spolu-iba-chvilu-pozname-sa-ale-styri-roky.html

Ewa povídá o provaleném vztahu s kudrnistou.

Dzień Dobry TVN (27.10.2013)

8. listopadu 2013 v 11:13 | marky-tánka |  Videos
http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/ewa-farna-jest-w-inna,103739.html

Zde se můžete podívat na rozhovor s Ewou, kde se objeví reportáž z Prahy, ve které můžete vidět část photosession se zpěvákem No Name, zastavení ve studium nad česko/polskou deskou atd..

Moje recenze k desce (W)Inna

8. listopadu 2013 v 11:01 | marky-tánka |  About me

RECENZE (W)Inna - Ewa Farna
30.10./8.11.2013

Tak, je to tady. Čekali jsme na to hodně dlouho. Jaká je Ewa po čtyřech letech, kdy vydala poslední desku a dva roky od poslední nové písničky?
Ewa si prožila šílený, hektický rok, na jehož začátku stála úspěšná formální zkouška dospělosti a hned první velký životní neúspěch - neznalost pojmu zbytkový alkohol, jehož výskyt v Ewině krvi při autonehodě zastínil opravdovou příčinu kolize - usnutí za volantem. Tento "epic fail", který se od té doby táhne médii jako černá nit, Ewa díkybohu přežila a může nám o něm i zazpívat. Od září Ewa kombinovala denní studium na warszawské univerzitě a kariéru. Tento smrtící koktejl ochutila ještě od prosince, respektive od února Česko Slovenskou superstar. Ewa si musela procházet nepředstavitelným stresem, který se začínal podepisovat na jejím zdraví. Začala přibírat, proto si myslím, že se dostala do druhé, adaptační fáze stresu, kdy si tělo začíná dělat zásoby. A neustálé "posedávání" po nahrávacích studiích při přípravě nového materiálu ještě navíc udělalo bordel v hlasivkách. Díky této zdravotní komplikaci jsme my, česká fanouškovská základna, ještě neslyšeli český singl, který měl zaznít živě v posledním díle Superstar v červnu, a Ewa si musela procházet celoprázdninovou hormonální léčbou, která zpozdila vydání desky/ek a způsobila další přibírání na váze - údajně, protože já mám pocit, že Ewa se nijak razantně nezměnila a je to pořád kus pěkný ženský (ano, jsem žena heteroJ). Kvůli této životní jízdě vysoce nad povolenou rychlostíJ se Ewa rozhodla studium ukončit. Jak už jsem psala jinde, teď máme my jí a ona sama sebe jenom pro sebe a ona si může dělat, co chce. Aneb, my studiem a prací povinní jí můžeme jenom závidětJ.
V červnu se objevil polský singl Znak (viz moje recenze na něj), který měl být podle původního plánu doprovozen i českým singlem. Vzhledem k tomu, že se v září na koncertě studia Universal pro Ewu hrál Znak česky, úryvek je ke špatnému slyšení na YouTube, předpokládám, že českým singlem měl být původně také "Znak". Bohužel, doteď není česky nového k poslechu nic, takže je možné, že se uvažuje i o jiné písničce jako singlu než o českém Znaku.
Tak a teď konečně k samotné desce. Původně se tvrdilo, že vyjde 22.10., na Wikipedii je uveden už den dřívější, takže nevím, co je pravda. Každopádně v pátek předtím vyšel nový, polsky už druhý, singl Ulubiona recz, jehož jsem zkritizovala už dříve, stejně jako Znak, takže o nich už mluvit nebudu.

TRACKLIST (W)INNA? (2013):
1. Znak
2. Tajna misja
3. Ulubiona rzecz
4. Przepraszam
5. Nie v porę
6. Ktoś z nami kręci
7. Daj mi żyć
8. Z napisami
9. Mamo!
10. Rutyna
11. Poradnik dla początkujących
12. Tu bi kontiniut

Tajna misja - Tajná mise: O tomto kousku se tvrdilo, že bude novým singlem mezi fanoušky, jsem ráda, že nakonec Ewa zvolila Ulubionou rzecz, protože ta je výraznější. Text o tom, že se Ewa snaží udělat dojem na kluka, který volí jinou holku, je obyčejný, neurazí. Hudebně to působí jako letní pohodička, nazvučené je to tak, aby vyznělo vše, co vyznět má. Líbí se mi basová linka ve slokách a mezihra před posledním refrénem, hlavně způsob, jak zní činely a kytary. Ewiny sbory sedí jako zadeček na hrnečekJ.

Teď vezmu z jedné vody načisto všechny tři pomalé písničky na desce. Takže: Mamo!: vždy učilas mě létat, teď mi přistřiháváš křídla ze strachu z polibků slunce. Ewina intimní záležitost dedikovaná mamce. Na jaké místo Ewa myslí v refrénu, když zpívá o planoucích svících a kde světlo nezhasí strach, to ví jen ona, je to možná domov. Hodně dobře zní bubny, celkem až" filmově soundtrackově", jako z Pirátů z Karibiku nebo tak nějak, asi mi zvukem připomínají vlnobití a popis svící západ slunce. Ewino přiznání, že je bez křídel pták, který si lítá nad ubíhajícím světem, ve mně vyvolává na jednu stranu divný smutek, pocit izolace a samoty, ale na druhou stranu možná chtěla Ewa říct něco mnohem optimističtějšího - že je v podstatě unikát. Těžko říct.

Przepraszam: krásná, líbí se mi jako celek asi víc než Mamo!. Jestli to překládám správně, tak se Ewa vypisuje právě z oné nepříjemné události, kterou jako zázrakem přežila. A jelikož je Ewa věřící, komu jinému by měla děkovat než Bohu (ačkoliv v jednom článku suše podotkli, že by měla děkovat dokonale bezpečnému autu). Text je zajímavý, ale mírně nesrozumitelný v refrénu, kdy se střídá (ne)zaklínání v sen, kdy cestou ze snu ji (ne)probudil, chtěl probudit. V tom už se významově trošku ztrácím, hlavně je to celkově dost složité, aneb jedno z děl, kterým rozumí jen autor, nicméně i to z toho dělá hodnotnou píseň v Ewině kariéře.

Nie v pore: někoho, kdo nezná všechny žánry, kterých se kdy Ewa dotkla, by mohla tato písnička překvapit. Podobného ladění byl už v roce 2008 živě Zapadlej krám z CD Blíž ke hvězdám. Ewa se vyznává ze samoty, že se nevydrží dívat do otevřených dveří, ve kterých nikdo nestojí. Zní nádherně a relaxačně. Ewa nedávno prozradila, že se neumí zamilovat jen tak do někoho. V této písničce nám odhaluje, jak to u Ewy chodí - láska ji zaskočí v nevhodnou chvíli. Ewa dobře drží dlouhé tóny i ve chvílích, kdy by ji mohla splést kapela. Všechno je hudebně na místě.

Ktoś z nami kreci: Někdo s námi hýbe, točí, hraje si s námi…., nevím, jak přesně to mám přeložit. Ewa si bere na paškál jedno velké, těžko říct, jestli abstraktní, téma a to politiku. Text se mi HODNĚ líbí, Ewě (nebo kdo psal text?) se daří vyjádřit metaforicky a zvláštně unikátně svoje vlastní pocity, které v ní politický vliv, zhmotněný do velkého neunavitelného někoho, vyvolává, a zároveň se staví jako by do čela stáda lidí, kteří to cítí stejně, ale slovy by to zformulovali asi úplně jinak a asi o dost méně umělecky než Ewa. Věta: než se unaví, podaří se nám všem skoncovat se sebou (cca překlad), vystihuje situaci až děsivě. A myšlenku "mír/pokoj/klid trvá" jde brát i jako burcování k aktivitě, která je Polákům v podstatě vlastní, na rozdíl od nás.
Hudba na mě působí ale divně splácaně, jako by bylo několik nápadů na refrén, sloku a mezisloku zvlášť a ty se pak slepily dohromady. Ewina snaha pěvecky se vytáhnoutJ, pak předehra s, jestli se nepletu, basovou kytarou hrající proklatě vysokoJ, která působí trošku jako z přelomu devadesátek, a kterou zachraňují bubny. Co jsem si ale zamilovala, je mezisloka, s bubny a kytarami nesměle potichu, která působí strašně britsky. A samozřejmě refrén, který bardzo dobrze brzmi, skvěle stavěný na pomalé a hluboké pohazování hlavouJ.

Daj mi žyć - Dej mi žít: při prvním poslechu mi přišla hodně slabá jako celek. Při srovnání s ostatními písničkami jsem měla dokonce pocit, že je to tak trochu vycpávka, protože refrén nemá nijak výraznou melodii, sloka je o dost chytlavější, hlavně díky způsobu, jak je namixován zpěv a jeho náladě. Pak jsem si ale přeložila text (snad dobřeJ) a ten mě oslovil. Jo, sice jde jen o popis partnerských neshod, ale zaujala mě věta ,,Nezametej pravdu pod můj stůl." Neumím zas tak dobře polsky, takže nevím, jestli si Ewa tuto metaforu vymyslela, nebo je to běžné rčení. A ani, co vlastně přesně znamená. Aby netvrdil, že ona lže? Každopádně je to jedna z Ewiných myšlenek, které obohatily její texty už na desce Virtuální (např.: znát víc než rám; znají Shakespeara, mají na sladké chuť…). Zajímalo by mě, jestli Ewu napadají samy od sebe, nebo jestli si nad ně vyloženě sedne a vymýšlí jeJ. Proto jsem už před čtyřmi roky chtěla, aby si texty Ewa psala sama, díkybohu se mi to splnilo. Ještě k refrénu, trošku divně na mě působí takový ten "zásek" hned na jeho začátku, který zní jako by kopíroval to samé v Ktoś z nami kreci, tady si nějak ale nejsem jistá, jestli je to úplně na místě. Jinak písnička šlape hezky, hlavně v předehře a mezihrách.
Z napisami - S titulky: Ewiny sbory na začátku se nedovedu dost dobře představit naživo. Opět text o lásce, kdy je tu jeden úžasňák, jehož součástí života by se Ewa ráda stala. Podobně laděná jako Tajna misja. Refrén má ucházející melodii. V mezihře se objeví známé takty dubstepu, které nevím, jestli sem úplně sedí, zase to působí jako několika taktový nápad, který někdo chtěl mermomocí zakomponovat, ani nejsou tak dlouhé jako v nahrávce naživo z května 2013. Líbí se mi triolový motiv basu ve sloce. Jinak k ní nemám co říct, je příjemná a má úroveň.

Rutyna: nejprve jsem si myslela, že písnička "velká zúčtovací s fanoušky" je Ulubiona rzecz, po překladu Rutyny mi to ale docvaklo. Ewa žere, že si myslíme, že jsme na ní experti a perfektně ji známe, že tu je jen pro nás a že nemá právo na vlastní život. Myslím, že se žádný fanoušek moc neurazí, protože většina z nás nejsme dost sebekritičtí v tom, jak moc a jak vlastně fandíme, Začátek vyvolává představu americké černé muziky, líbí se mi, klavír je nazvučen přesně tak, jak má být, aby to působilo správně "černým" dojmem. Sloka by se obešla bez klávesových vyhrávek, co zní jako ze znělky na počasíJ - nevim, jak jinak je pojmenovat, nemyslím to hanlivě. Hodně se mi líbí část před refrénem, která zajíždí do vyšších tónů, aby přechod na refrén nebyl tak drastický, proto se mění i hudba. Ewa to zvládá intonačně krásně. Melodie refrénu se zažere pod kůži, velmi se mi líbí, ačkoliv hudebně se vymyká ze žánru sloky. "Rutyna" je zazpíváno krásně lehce. Ve druhé sloce se mi líbí Ewino protažené "ja" do dalšího taktu. Na pozadí je také slyšet "ou". Mezihra se sbory se náhle ponořuje do velmi depresivní nálady, nic podobného jsme ještě neslyšeli, snad kromě Ktoś z nami kreci. Ewa ze sebe ke konci dává vše, vše působí procítětě a naléhavě, takže si, fanoušci, dejme ruku na srdce a kajme se, jestli máme pocit, že jsme za poslední rok změnili postoj k Ewě k horšímu neprávem.


Poradnik dla poczatkujacych: dostávám se k nejdrzejší pecce na desce. Bubny na začátku by mohly mít trošku groovovější zvuk, takhle mi zní jako v Půlměsíci na desce Virtuální, což mi nepřipadá úplně vhodné. Drzé už je jen samotné krásně česky vyslovené TŘI:). Vyzpívání primitivní melodie s celkem ironickým nádechem vás nenechá na pochybách, že tady se rozjíždí něco velikéhoJ. Miluju kytarový riff, co zní trošku arabsky, který se pak opakuje v celé sloce. Rapující Ewa o povrchním showbussinesu, hodně divně znějící kytara v mezisloce a pak nejdrsnějších pár taktů, které se kdy objevily v Ewině písničce. Jsou bombový, známe je už z dubna, kdy se s nimi Ewa musela pochlubit na YouTube. Navážení se do "umělců", co dělají hudbu jen jako kšeft a hrají shit, hlavně že si vydělají. Zase ona "nanana" melodie, kterou zpívá sbor lidí neschopných chytit rytmus, mě rozesmívá a zní to správně drze. A vše zachraňující kytarové sólo. Za tuhle jeden významný plusíkJ.

Tu bi kontiniut: přemýšlím, jestli to je improvizace ve studiu nebo ne. Basová linka se skvělá, prostě vás rozhýbe, všechno je krásně jazzové, text sice dost primitivní, ale má to působit jako improvizace. Ide sobie pusta droga mě vede k tomu, že nápad dát písničku na album vznikl až po fanouškovském sletu, těžko říct. A tu bi kontiniut možná odkazuje k podobné písničce, která bude na desce české. Uvidíme.

Desce dávám 8 hvězdiček z 10, myslela jsem, že se objeví víc jazzových nebo bluesových motivů a víc písniček se žesti. Mírně se děsím české verze textů, klidně bych prostě přeložila polské a zpívala je upravené česky, nevím, jaké jiné příběhy než ty na (W)Inné by se k písním mohly hodit.

Tu bi kontiniut - český překlad

8. listopadu 2013 v 10:11 | marky-tánka |  Translations
TU BI KONTINIUT - POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ
Mám Tě, lásko,
vždycky chodíš po mém boku
a vzdávám se,
můžeš se na mě dnes v noci podívat.

Tak jestli mi řekneš, kluku,
nechám Tě jít,
jen mi dej vědět.

Ale příliš se o to nestarám,
ale budu Tě milovat až do smrti.

Mám Tě, lásko,
můžeš se mě dotknout,
kde chceš.
A vzdávám se,
musím to udělat ještě jednou.

Tak jestli mi řekneš, kluku,
nechám Tě jít,
jen mi dej vědět.

Ale příliš se o to nestarám,
ale budu Tě milovat až do smrti.

Tu bi kontiniut - lyrics

8. listopadu 2013 v 10:08 | marky-tánka |  (W)INNA? - lyrics
TU BI KONTINIUT
I´ve got you, baby,
you´re always walking by my side,
and I surrender,
you can look at me tonight.

So if you tell me, boy,
I let you go,
just let me know.

But I don´t care too much
but I will love you till I die.

I´ve got you, baby,
you may touch me
where you want.
And I surrender,
I have to do it one more time.

So if you tell me, boy,
I let you go,
just let me know.

But I don´t care too much
but I will love you till I die.

Daj mi żyć - český překlad

8. listopadu 2013 v 9:52 | marky-tánka |  Translations

DEJ MI ŽÍT
Je možné
umýt tvář tím zrcadlem, co
ukazuje Ti, jak
podlým jsi se stal.
Zbytky bláta na
rukou Tvých už zastydly,
protože jsi jím házel přímo po nás.

REF:: Dej mi žít,
nezametej pravdu pod můj stůl,
začni od sebe (svými nohami),
pošlapaly zbytky dobrých chvil
a já mám upřímně dost!

Pohružuješ se do toho stavu,
který si působíš sám,
je třeba vzít si hořký lék,
abyses mohl cítit líp.
Už se neboj svých slz,
těch nejupřímnějších slov plynoucích ze srdce,
přemýšlím, odkud je ten žal.

REF:: Dej mi žít,
nezametej pravdu pod můj stůl,
začni od sebe (svými nohami),
pošlapaly zbytky dobrých chvil
a já mám upřímně dost!

Zametls pravdu pod můj stůl,
začínáš od sebe,
oživme zbytky dobrých chvil,
je jich dost, je jich dost, protože je jich dost,
je jich dost.


Zametls pravdu pod můj stůl,
začínáš od sebe,
pošlapaly zbytky dobrých chvil
a já mám srdečně dost!

MŮJ PŘEKLAD - UVÁDĚJ ZDROJ - EWAFARNA-STAR.BLOG.CZ


Drzá Diana (1.11.2013)

8. listopadu 2013 v 9:27 | marky-tánka |  Videos

Ewa chodí s kudrnistou

6. listopadu 2013 v 14:55 | marky-tánka |  Articles+interviews

Nevim, s jak velkým zpožděním přinášim tuhle info, ale každopádně, Ewa už není sama. S tím, jak vždycky flirtovala s kapelou při koncertech, jejímu kouzlu podlehl Martin Chobot, náš známý kudrnista, se kterým hraje od července 2009. Vždycky po ní zajímavě koukal:).
Ewa se k tomu přiznala na facebooku. Takže, přeju hodně štěstí, ať to vydrží a neohrozí to kapelu a atmosféru v ní. Bylo by hodně nepříjemné se rozejít a pak spolu muset ještě hrát. Na druhou stranu, tento vztah se určitě nerozpadne kvůli tomu, že by se Ewa s Martinem málo vídali.