Moje recenze - Ewa Farna - Leporelo (2014)

10. listopadu 2014 v 20:01 | marky-tánka |  About me
Křest desky proběhl 6. 11. 2014 v pražském Bontonlandu, což je firma, kterou vlastní Ewin producent. Právě zde je možné si desku předobjednat a třímat ji ve svých rukou ještě před oficiálním datem vydání, 14. 11. 2014. To jsem udělala a desku už mám.

Těšila jsem se na ni, ale zároveň už mi pilo krev, že její vydání je stále odkládáno. Pak přišel konečně aspoň singl a poté i videoklip. Na nový singl se asi můžeme těšit každou chvíli, potěšilo by mě, kdyby měl premiéru na galavečeru Českého slavíka. Bude jím pravděpodobně Z nálezů a krás.

Při pohledu na fotografii přední strany obalu, která byla venku už koncem října, jsem se mírně zděsila. Říkala jsem si, kam dali soudnost, že udělali tohle. Jak bude proboha asi znít CD?? Ale vzpomněla jsem si na rčení, že knihu podle obalu může soudit jen Chuck Norris Smějící se, a snažila se přistupovat k desce bez větších předsudků. Titulní koláž není špatný nápad, ale Ewa se v tom mírně ztrácí, a stále přemýšlím, jestli je to výrazné nebo ne. Zbytek přebalu dopadl o mnoho lépe. Vyloženě krásná je zadní strana. Obal je koncipován podobně jako u desky (W)Inna - otevřete knížku, CD je napravo, prostředek je prázdný a nalevo je zastrčen booklet. Fotka v prostředku se mi moc nelíbí, myslím, že se sem moc nehodí. Čekala jsem, že booklet bude formou leporela. Ale to není. Je to jedna skládaná stránka. Jednu část tvoří velká fotka Ewy, kde jí to velmi sluší, druhou texty písniček, ensemble, Ewino poděkování a krásná fotka, která by na titulce vypadala líp.

K hudbě se už vyjadřovat nebudu, vše o ní je v recenzi na desku (W)Inna. Páni Zvuku na zvuk sice sáhli, ale změny nejsou vůbec násilné. Mám pocit, že v Oblíbené věci trošku "přiškrtili" dechy, jestli se mi to nezdá, což je na škodu. Naopak v Promilte mi je doprovod, jestli se mi to nezdá Smějící se, více nahlas, působí to na mě podmanivěji. V Leškovi byly připsány notičky kytarám, takže v prostředku refrénu není onen "zásek" a písnička lépe šlape.

Nejvíc jsem se bála textů. Myslela jsem si, že kdo dlouho vybírá, přebere. Mám sice pár výhrad, ale text jsou vcelku velmi slušné. Spíše lyrické než epické, hodně metaforické, což je jedině plus, protože správná metafora udělá z písně skvost (poslechněte si Blues o tom, že život je chlap nebo Zlý dlouhý půst od Marty Kubišové).
Překvapivě, největší výhrady, které k textům mám, jsou pravopisné chyby v bookletu. Je jich tam zkrátka až moc. Také Ewino poděkování mohl zkontrolovat někdo, kdo se vyzná v českém pravopise, protože chudák Ewa v tom má prostě guláš.

Zjistila jsem, že se mi deska velmi líbí Smějící se. Přemýšlela jsem, čím to je, když hudbu už rok znám. Pravděpodobně to bude, kromě textů, Ewinným zpěvem. Na celé desce je jen několik míst, které Ewě dělaly trošku problém (jde hlavně o zdvihy s vyzpívávaným "a"), jinak Ewin výkon vystihují slova GRÁCIE, LEHKOST a PROFESIONALITA. Super. Navíc se Ewa lepší i ve výslovnosti Usmívající se.

Po zvukové stránce mi někdy nesedí, jak byla Ewa "přimixována" do původní hudby. Někdy zní lépe v polské a jindy v české verzi. Na polské desce Ewa jako by vyčnívala nad hudbu, na české desce zní píseň lépe jako celek, ale ve sborech Ewa často "přeřvává" zbytek sboru, což bylo v polské verzi vychytáno lépe. Je poznat, že hudba byla "namixována" jinak než zpěv.

Teď krátce k jednotlivým trackům:
1. O Leporelu jsem už mluvila dřív v jiných článcích.
2. Z nálezů a krás: píseň o ranní chuti na sex Smějící se, vyjádřeno samozřejmě ale krásně lyricky. Ovšem překlik předemnou si mohli odpustit.
3. Oblíbená věc: v polské verzi se mi zdá, že Ewa vkládá do zpěvu více prožitku, tady to na mě nepůsobí dost expresivně. A ony dechy mohly být víc nahlas. Jinak snad ale spolu s Leškem největší pecka desky.
4. Promilte mi: trošku se ztrácím v "Když ve víčkách můj noční sníval čas", personifikace "čas snívá" mi přijde zvláštní. Píseň zní podmanivěji. V českém textu se také dá lépe vyznat v Ewininých promluvách k Bohu (nenech mě spát - nenech mě umřít) než v tom polském, i když "zaklít v sen" je mnohem poetičtější výraz. Chytré " v plánu mě máš", nemluvě o samotném názvu, který asi Poláci chudáci jen tak nepochopí.
5. Náhle: nádhera. Text možná ještě krásnější než v polštině.
6. Kdo se mnou tančí: přijde mi strašně obehraný rým noc - moc a fráze "mívám sen a to i když bdím", jinak velmi povedený text. Refrén je asi nejlepší, spolu s Oblíbenou věcí a Leškem, z celé desky. Oceňuju hlavně rým "kdo se mnou tančí, čí je to valčík". Refrén celkově hodně dobře vyjadřuje myšlenku písně.
7. Nech mě žít: slušný text. Pro mě je to písnička, která je tak trochu mimo zbytek desky, refrén je melodicky nevýrazný. Výhrady: u "Umýváš si tvář, pořád něco zbývá" mi tam nesedí druhý verš, úplně nechápu, co chtěl básník říci - že na té tváři něco pořád zbývá? Asi tak. Také "ukliď si vlastní práh" úplně neodpovídá frazému zamést si před vlastním prahem, zameť si vlastní práh by mi tam sedlo víc. "Budeš někdo jiný" mi nepasuje do melodie. Nejsme zvyklí na "takhle naštvanou" Ewu.
8. Bez titulků: velmi dobrý text. Kdo ale neví, komu je písnička určena, asi úplně nepochopí větu "než se vdáš". Sloveso vdát se není moc časté v současné popmusic, takže je to příjemné ozvláštnění. Dubstep tady je mnohem výraznější.
9. Mámě: také slušný text, až na moc "okatě" vyjádřené "Myslíš snad, že utíkám k různým nebezpečným hrám", nehodí se mi to ke zbytku písně, která je celá založena na metafoře o létání, tohle vyjádření se mi zní až moc přímé.
10. Neznámá známá: na tomhle songu mě nejvíc otravuje, že text v podstatě vyznívá míň naštvaně než Rutyna. V Rutyně Ewa na nás fanoušky více útočí, více nám vyčítá naše postoje vůči ní, ale tady ještě tvrdí, že se cítí vinná. Slušný Xindlův rým mejkap - stejká. Sbory zpívají/mluví jinak než v polštině, oceňuju pokus o ozvláštnění.
11. Lešek: přidrzlá písnička, ve které se Ewa vyřádila. Dělá si srandu snad i z přízvuku svého producenta Smějící se. Celkově song vyznívá ještě víc drze než v polštině. Pro ty, co nevědí: kila znamenají kytarová vyhrávka.
12. Známá krásná Tu bi kontinuit, která je prakticky stejná jako na (W)Inna, jen ke konci se přidává "česká" Ewa, co zpívá Leporelo.

Co mě rozčiluje, je to, že několikrát český text nepasuje do melodie v polské verzi. Mám zkrátka naposlouchané polské verze. Nejvíc mi to vadí u veršů, které šly napsat tak, aby pasovaly do původní melodie.

To nejlepší na desce: Oblíbená věc, Náhle, Kdo se mnou tančí, Lešek, Tu bi kontinuit.
Překvapení: Bez titulků.
Nejslabší místo: Leporelo…. Ale dokonce si dovolím tvrdit, že deska snad takové to opravdu slabé místo nemá. Žádná písnička není výplní.

Rozhodně doporučuju ke koupi Je na prachy. Můj strach se ukázal jako nepodloženej, deska je VÝBORNÁ. Čekat se vyplatilo. Ewě se povedlo to, co dlouho chtěla - dělat dospěláckou hudbu. Deska je rozhodně pro dospěláky a adolescenty. Malým holčičkám určena není. Teď ještě vybírat takové singly, které vyvolají ten správný dojem v "nefanouškovské" veřejnosti. Poslouchat Ewu Farnou už definitivně není ostuda Usmívající se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama